english        Kurze Information in Deutsch                
   
MHD ŽĎÁR NAD SÁZAVOU
nezávislé internetové stránky

   CESTOVÁNÍ V RÁMCI MHD  
.
   PRAKTICKÉ RADY A INFORMACE  
   KONTAKT A DISKUZE  
.
   ZAJÍMAVOSTI Z MHD  
   ANKETY, TESTY, HRY, UŽITEČNÉ  

© Volné sdružení "Za žďárskou MHD"
Stránky založeny 12. 2. 2001


             Úvodní stránka / Kontakt a diskuze  

NÁZORY, DOTAZY, KOMENTÁŘE

NÁPOVĚDA K TÉTO INTERNETOVÉ STRÁNCE:
Na této a ostatních souvisejících stránkách jsou uvedeny názory, dotazy a komentáře k těmto stránkám.
I vy můžete přispět zasláním zprávy elektronickou poštou na adresu provozovatele těchto stránek, uvedené pod odkazem Kontakt.
UPOZORNĚNÍ:
Provozovatel stránek si vyhrazuje právo obsahové korekce došlých dotazů (neplatí pro příspěvky na K-reportu). Text, který je v rozporu s právními normami a etikou, nebude zveřejněn, stejně jako text, jehož obsah není zaměřen na problematiku MHD především ve Žďáru nad Sázavou (nejsou zde taktéž uvedeny konkrétní dotazy, jako například na dopravní spojení v rámci MHD apod). Dotazy + odpovědi k platebním (čipovým) kartám jsou pod odkazem Platební (čipové) karty.
.

1-100./.101-200./.201-300./.301-400./.401-500./.501-600./.601-700./.701-800./.801-900./.901-1000./.1001-1100../.1101-1200../.1201-1300../.1301-1400../.1401-1500

100) Dotaz (plné znění)
   Buďte zdrávi. Tak ten zákon proti kuřákům je asi houby platný. Asi před hodinou jsem na zastávce viděl kuřáky, kteří s ledovým klidem a jistrou v oku vesele pokuřovali. Kdože je to má trestat?  :-((
P.R., Žďár nad Sázavou
Odpověď: V tomto se prosím obraťte na Městskou policii, do jejíž kompetence toto spadá.


99) Dotaz (plné znění)
   Dobry den! Ty nove autobusy jezdici k nam na Vodojem jsou prima, moje babicka se aspon nemusi belhat pesky az k Prumyslovce. Neslo by to nejak zaridit, aby na Vodojem jezdily vsechny autobusy linky 4, jenz odjizdeji z nadrazi v celou hodinu? To by bylo bezva. Dekuji za odpoved.
Z.C., Žďár nad Sázavou
Odpověď: V toto případě by jste se měla spíše obrátit na radní či zastupitele města. Totiž oni rozhodují o velikosti roční dotace pro MHD, protože dopravce asi nebude dotovat provoz ze svých peněz. Ale určitě by to bylo dobré, kdyby se toto například od nejbližší změny jízdních řádů podařilo. Jen pro upřesnění: nejedná se o linku 4, ale o linku 4B.


98) Dotaz (kráceno)
   Mohli by jste udělat na stránkách souhrn odjezdů autobusů MHD od Tokozu aspoň směrem na nádraží, stejně jako jsou už odjezdy z nádraží? Bylo by možno toto provést i pro linkové autobusy?
R.Š., Nové Město na Moravě
Odpověď: V první otázce máte pravdu, toto bude v dohledné době doplněno. Na druhou otázku dostanete také kladnou odpověď, protože se již delší dobu uvažuje s vytvořením nadstavby sítě linek MHD, a to konkrétně pro linkové autobusy v obvodu MHD a v přidružených obcích města, kde lze využít platební (čipové) karty. 


97) Dotaz (plné znění)
   Prosím kdy budou na internetu zveřejněny jízdní řády na rok 2005/2006?? , děkuji za odpověď.
D.K., Žďár nad Sázavou
Odpověď: Jízdní řády linkového provedení MHD Žďár nad Sázavou jsou zveřejněny na stránce http://www.mhd-zr.xf.cz/linky-i.htm. Od 23. 11. 2005 byly k dispozici oskenované jízdní řády dopravce, které od 12. 12. 2005 byly na stejné straně nahrazeny linkovými jízdními řády v provedení HTML. Zastávkové jízdní řády jsou od 12. 12. 2005 k dispozici na straně http://www.mhd-zr.xf.cz/zjr.htm. Pokud máte na mysli dceřinné stránky s historií jízdních řádů http://www.mhdzr.xf.cz (tedy bez pomlčky mezi MHD a ZR), tak zde jízdní řády byly taktéž doplněny.


96) Reakce na dotaz číslo 92 (plné znění)
   Tyhlety údaje jim snad řeknou, když jim tu plaketu dávají. Nebo ne? No zkrátka, když nemusí nic dát, tak o tom jsou na úřadě ticho, když něco po někom chtějí, tak už to zdaleka dávají na vědomost. Hlavně že se chlubí, kolik mají dlouhodobých dárců ve městě. Hawk, domluvil jsem.
P.R., Žďár nad Sázavou


95) Dotaz (kráceno)
   Díval jsem se na nové jízdní řády na zastávkách. Zase tam chybí velikosti časů jízdy na další zastávky na lince, nově taky vlevo nahoře i číslo linky.
P.R., Žďár nad Sázavou
Odpověď: Na otázku ohledně uvedení jízdních dob pro jednotlivé spoje linek MHD Žďár nad Sázavou již byla dříve položena ve vztahu k předešlému jízdnímu řádu. Je to věc software a jeho nastavení, což je v kompetenci dopravce (musel by jste se obrátit přímo na něho). S chybějícím číslem linky v první "buňce" jízdního řádu máte pravdu, je to velká škoda z hlediska přehlednosti - opět by jste se musel pro odpověď obrátit na dopravce.


94) Reakce na dotaz číslo 92 (plné znění)
   Odpověď byla rychlá a vyčerpávající:
Dobrý den, pokud využíváte MHD ve Žďáře nad Sázavou a jste držitelem zlaté plakety prof. Janského, můžete se dostavit na Městský úřad Žďár nad Sázavou, odbor komunálních služeb, 4. patro, č. dveří 109, kde Vám bude zhotovena průkazka pro bezplatnou přepravu v MHD. S sebou si vezměte občanský průkaz, průkazku držitele plakety (malá v plastovém obalu) a dvě barevné fotografie formátu na občanský průkaz. Průkazka bude vyhotovena do tří dnů. S pozdravem Ing. Miloslav Dvořák
L.Č., Žďár nad Sázavou


93) Dotaz (plné znění)
   Dobrý den, prosím, vysvětlete mi, jakožto náhodnému cestujícímu MHD vašeho města, Žďáru nad Sázavou, proč nesmím použít mobilní telefon během jízdy autobusem. Zajímá mne technická stránka tohoto problému, zatím jsem se s tím nesetkala.
V.K., ?
Odpověď: Svůj dotaz směřujete na nezávislé internetové stránky pro MHD Žďár nad Sázavou. Kompetentní osoba dopravce je odborný technický referent Závodu osobní dopravy,  tak zkuste položit stejnou otázku jemu. Váš problém bude asi v tom, že jste cestovala jedním z nových nízkopodlažních autobusů MHD, kde skutečně není dovoleno (viz piktogram u vstupních dveří do vozidla) používat mobilní telefony. Vozidlo je vybaveno elektronikou, mohlo by pravděpodobně dojít k ovlivnění funkce některých elektronických prvků. I když není používání mobilních telefonů upraveno ve smluvních přepravních podmínkách dopravce, je uvedený piktogram přesto rozhodující.


92) Dotaz (kráceno)
   Stal jsem se držitelem zlaté plakety prof. Jánského a na Vašich stránkách jsem se dočetl, že mám nárok na cestování zdarma naší MHD. Údajně pomocí nějáké průkazky obdržené od MÚ. Při předávání plakety za účasti starosty jsem obdržel průkaz od ČČK. Je to tentýž průkaz nebo musím někde o něco žádat? Prosím o informaci.
L.Č., Žďár nad Sázavou
Odpověď: Vážený pane inženýre, svůj dotaz směřujete na nezávislé internetové stránky pro MHD Žďár nad Sázavou. Kompetentní osoba Městského úřadu, která má na starosti MHD ve městě včetně problematiky tarifní, je vedoucí Odboru komunálních služeb, tak zkuste položit stejnou otázku jemu. Jistě Vám rád tuto otázku zodpoví, zde by se jednalo (z naší strany) pouze o nepotvrzené informace.
P.S.: Pokud budete tak laskavý, přepošlete prosím jeho odpověď.


91) Dotaz (kráceno)
   Na webu městského úřadu je dotaz na starostu na výstavbu Intersparu nebo Tesca za tratí na Hamry. Myslíte si, že tam bude vedená nějaká bezplatná linka nebo tam bude zajíždět čtyřka?
V.C., Žďár nad Sázavou
Odpověď: Toto je velmi zajímavý dotaz, i když z pohledu těchto stránek bude odpověď spíše teoretická. Pokud by si obchodní řetězec platil spoje na lince sám, tak to určitě půjde. Pokud by ale mělo město přispívat alespoň symbolickou částkou, tak se asi v rozpočtu na toto peníze nenajdou ("nebudou se přeci dotovat služby na katastru Hamrů"). Čisté řešení by asi opravdu bylo, kdyby sem zajížděly některé spoje linky číslo 4 (tedy ne ty, které budou obsluhovat Vodojem) - aby se pokud možno dodržela jízdní doba spoje, která nebude delší než 30 minut (kvůli turnusům vozidel a řidičů) - delší ujetou vzdálenost by dotovat obchodní řetězec. Určitě ale svůj dotaz zkuste adresovat někomu z kompetentních pracovníků dopravce (odkaz "Kontakt").


90) Komentář (ze dne 31. 10. 2005)
   Dne 24. 10. 2005 se v mailové schránce provozovatele těchto internetových stránek objevila informace, že doména "AKTUALNE.CZ" byla prodána jinému zájemci a všichni uživatelé jsou od tohoto data automaticky přesunuti na novou doménu "XF.CZ". Kdo se nepodílí na tvorbě internetových stránek tak asi netuší, co takováto informace zapříčiní.
   Zhruba do tohoto data se podařilo prakticky u všech odkazů na jednotlivých stránkách doporučit jednotlivým tvůrcům zapracovat informaci o změně adresy z "WEBPARK.CZ" na "AKTUALNE.CZ" (změněno 17. 6. 2002). Z uvedeného důvodu se dá počítat s tím, že bude trvat opět spíše několik let než měsíců, než se u většiny stránek tato změna objeví.
   Ze strany provozovatele těchto stránek lze v tuto chvíli vyslovit přesvědčení, že snad většina pravidelných návštěvníků tuto změnu vzala na vědomí a zachová stránkám přízeň.
   Vedle toho se prosí všichni provozovatelé internetových stránek, na kterých se na tyto stránky odkazuje, aby provedli změnu tohoto odkazu. Ušetří tak tímto zbytečné zdržení při zobrazování stránek (ubude jeden mezikrok) na počítačích návštěvníků.
   Na závěr je třeba vyslovit přání, že stránky na nové adrese vydrží beze změny adresy opět alespoň 3 roky.


89) Dotaz (kráceno)
   Kdyz mate udelanou tzv. mapu stranek, tak byva dobrym zvykem, aby tam byly hned u legendy odkazy, aby se zase nemuselo strankami slozite listovat. To pak mapa stranek postrada smysl a ve vasem pripade je k nicemu. Jinak ke strankam gratuluji, jsou bezva. Skoda ze u nas uz mestska doprava neni.
R.N., Nové Město na Moravě
Odpověď: Vaše připomínka je opodstatněná, vše bude při nejbližší příležitosti opraveno. Ke zrušené MHD ve Vašem městě není co dodat, je to věc místního Městského úřadu, který nechtěl linku MHD dále dotovat.


88) Dotaz (plné znění)
   Dobrý den, chci navštívit jako turista žďárský zámek a Zelenou horu. Jako držitel PAD průkazky se chci zeptat, jestli mohu jezdit s PAD zadarmo taky městskou dopravou ve Žďáře? Pro linkovou dopravu na žďárském okrese mi tahleta průkazka platí.
J.B., Praha
Odpověď: S uvedenou průkazkou asi opravdu budete moci cestovat na linkách MHD Žďár nad Sázavou zadarmo (viz tato informace). Protože dopravce ZDAR je tedy členem uvedené "Dohody o vzájemném uznávání průkazek ročního předplatného jízdného pro zaměstnance a rodinných příslušníků v silniční veřejné dopravě ČR", mělo by se vše vztahovat i na místní MHD. V každém případě se ale informujte u kompetentního pracovníka dopravce ZDAR (odkaz "Kontakt") nebo na místě u řidiče autobusu MHD.


87) Dotaz (plné znění)
   Dobrý den, vaše stránky jsou super !!! Často jich užívám, když se chci po Žďáře někam dostat. Pouze mám jednu námitku - proč autobusy nenavazují na vlaky nebo aspoň rychlíky z Prahy a Brna - nešlo by dvojku a čtyřku posunout o nějakoutu minutku - na přestoupení by stačilo stihnout za 5 minut.
R.D., Žďár nad Sázavou
Odpověď: Váš dotaz by bylo účelné směřovat na kompetentního pracovníka dopravce nebo dopravního úřadu (viz odkaz "Kontakt" na těchto stránkách). Přesto je vhodné se tomuto věnovat podrobně i zde, protože se jedná o častý dotaz i jiných cestujících.
   MHD Žďár nad Sázavou neslouží pouze pro návaznost na železnici, ale i pro cesty uvnitř města. Mezi cestujícími je navíc zažitý pravidelný cyklus spojů, resp. jejich odjezdů z autobusového nádraží (jde o Vámi připomínané linky 2A+2B a 4). Proto by nebylo účelné provádět posuny s každou změnou jízdních řádů, toto by cestující hodnotili záporně.
   A druhá věc je i návaznost na dálkové autobusy, které zastavují pouze na Autobusovém nádraží (rovněž se nesmí zapomenout na návaznost.
   Do třetice je problémem zpoždění spojů (ať už železniční osobní dopravy či veřejné linkové autobusové dopravy, které je v obou případech velmi důležité). Protože neexistuje statistika zpoždění u linkových autobusů, je možné pro zajímavost uvést ve formě tabulky zpoždění rychlíků (vlaků EC) ve vztahu k místní železniční stanici (http://kam.mff.cuni.cz/~babilon/zpozdeni) - jde o období 3 týdnů do 3. 10. 2005:
rychlík/EC
číslo
čas
odjezdu
zpoždění
minimum
zpoždění
maximum
zpoždění
průměrné
170
15.12
0
26
9
171
14.44
0
63
7
174
11.12
0
47
10
175
18.44
0
49
10
374
03.17
-1
30
3
375
01.43
0
6
1
612
15.29
2
42
14
613
10.29
0
38
8
654
07.37
0
6
1
655
22.32
0
58
3
670
06.23
0
23
3
671
20.32
0
160
14
672
09.37
0
12
5
673
08.32
0
11
5
674
13.37
0
15
3
675
12.35
0
49
4
676
17.37
0
18
4
677
16.30
0
17
5
678
18.45
0
11
3
679
18.20
0
14
8
   Je tedy zřejmé, že i po posunutí tras spojů linek MHD by dané spoje musely na příjezd vlaků čekat a nebyl by dodržován jízdní řád linek MHD.


86) Dotaz (plné znění)
   Zašlete mi prosím informace o možnostech pronájmu, instalace a odstranění letáků formátu A3 ve vozech MHD ve Žďáru nad Sázavou. Zašlete mi prosím informace o cenách, doporučeném množství letáků a jaké jsou termíny instalace letáků do vozů MHD. Děkuji
M.M., Brno
Odpověď: Váš mail jste zaslala do mailové schránky nezávislých stránek pro MHD Žďár nad Sázavou. Pro Vámi požadovanou informaci si můžete zjistit příslušný kontakt na oficiálních stránkách dopravce s URL www.zdar.cz


85) Dotaz (plné znění)
   Už několikrát jsem Vám psal , že Vaše stránky jsou velice pěkně zpracované a je na nich vidět, že je dělají opravdoví nadšenci. Proto jsem si na Vaše stránky vzpomněl teď, kdy bych rád nějaké podobné spravoval pro Čáslavskou MHD, zavedenou nově 1. 9. 2005.
Měl bych pár otázek týkajících se provozu stránek:
- rozhodoval jsem se na jaké serveru je zřídit. Jaké máte zkušenosti s aktulance.cz?
- co se týče interaktivní mapy města, museli ste mít nějaké povolení od zpracovatele podkladové mapy? Řešili jste to?
- můžete mi poradit nějaké fígly, např. jak předejít určitým problémům, které by mohly s provozováním takovýchto stránek souviset
- na jaké bázi spolupracujete s provozovatelem MHD?
M.N., Čáslav
Odpověď: Omluvte prosím pozdní odpověď, ale dříve to nešlo. 
Nyní k Vaším otázkám: 
1) Stránky nejprve vznikly na serveru webpark.cz (na začátku roku 2001 takový výběr jako dnes nebyl), poté byly přemístěny na dnešní aktualne.cz (fungující pod webzdarma.cz). Důvodem byla malá kapacita (3 MB je opravdu málo), protože se stránky postupně stále rozšiřují a narůstá nárok na prostor. Už dnes musela být vytvořena dceřinná stránka na adrese www.mhdzr.aktualne.cz (tedy bez pomlčky za zkratkou MHD), kam je nyní přesunut kompletní historický vývoj jízdních řádů od zahájení provozu po současnost. Ale už dnes se je kapacita kmenových stránek www.mhd-zr.aktualne.cz naplněna na 94%, přičemž je stále mnoho návrhů na vylepšení a doplnění. Zkuste se podívat na http://free.hostingy.cz, tam máte srovnání a můžete si vybrat (jinak s aktualne.cz problémy nejsou, jen ta kapacita by mohla být větší). 
2) U interaktivní mapy se o povolení nežádalo, protože se mapa jako taková musela sestavit a je doplněna o symboly s polohou zastávek. Pro všechny případy je zde uvedena poznámka, z jakého zdroje se čerpalo (takže toto by se mělo dát obhájit). Pouze se plánovalo doplnění karet zastávek i o dílčí letecké snímky města, což je ale nesmírně drahé a navíc by toto způsobovalo velké nároky na kapacitu.
3) Co se týká jízdního řádu linky 245040 (tedy MHD Čáslav), tak by zcela jistě nemělo být problémem grafické znázornění sítě linek. Na Vašem místě by se asi nabízelo znázornit dvě trasy, kde jedna trasa by představovala spoje 2, 4, 7, 11 a 13, druhá trasa potom spoje 1, 3, 5, 9, 15, 17 a 19. Zastávkové jízdní řády by asi bylo zbytečné sestavovat, ve Vašem případě postačí linkový jízdní řád. Určitě by se zde měla objevit informace o IDS Kutná Hora, do kterého je MHD Čáslav zaintegrována. Pokud budete citovat i články z tisku o MHD v Čáslavi, tak lze mnohé nalézt na internetu. Vše si raději hned ukládejte, protože databáze článků zpět do historie bývá někdy zmenšována a příslušné články mohou být smazány. Asi bych Vám nedoporučoval zřídit diskuzní fórum, které bývá zneužíváno. 
4) Spolupráce s dopravcem je klíčová, ovšem jedná se o spolupráci s výkonnými pracovníky a ne vedením dopravce. Právě tito výkonní pracovníci jsou rádi za postřehy, kterých si třeba ani nevšimnou.


84) Dotaz (kráceno)
   Převezmu vaše stránky. Kolik za ně chcete?
A.?., Žďár nad Sázavou
Odpověď: Tyto internetové stránky nejsou v současné době na prodej.


83) Dotaz (kráceno)
   Jsou už nějaké info o překopech ulic na Stalingradě? Budete dávat info o tom na webu?
P.R., Žďár nad Sázavou
Odpověď: V současné době se stavební práce ještě nerozběhly, ani nejsou žádné detailní informace. Na stránkách se počítá s tím, že vše s vlivem na provoz MHD by se na stránkách mělo objevit.


82) Dotaz (kráceno)
   Budou se dávat nový vývěsky MHD i na jiný zastávky po městě? Přeškoda, že to nebylo postaveno dřív!!!
V.C., Žďár nad Sázavou
Odpověď: To záleží jednak na finančních možnostech města a na tom, jak se vše osvědčí.


81) Dotaz (kráceno)
   Ty informační tabule na nádraží jsou skvělé. Kdy plánujete něco více o nich napsat na webu? Hodíte tam i ty fotky?
P.R., Žďár nad Sázavou
Odpověď: Informace by se zde (včetně fotografií) mohla objevit už počátkem příštího týdne.


80) Dotaz (kráceno)
   Stránky se mi líbí. Nebylo by na škodu je doplnit o to, co mají v Opavě, kdy se pojezdem myši po číslech linek trolejbusů a autobusů prosvítí na mapě města vedení linek. Ale jinak je vše prima, je to jen můj vlastní postřeh, nemusí se to zpracovat.
P.K., ?
Odpověď: Díky za pochvalu. Interaktivní linkové vedení na oficiálních stránkách Městského dopravního podniku v Opavě je jistě zajímavé, dá se o tomto uvažovat. Ale asi postačí stávající stav, což neznamená, že v budoucnu se Váš návrh třeba nezrealizuje.


79) Dotaz (kráceno)
   Jaktože jste nic nenapsali k těm blábolům k MHD v novinách z první dekády dubna ("Z tisku")? Vždyť to je děs a hrůza, to si snad dělají srandu. A k tomu ještě  MFD opisuje jako malý školák.
P.R., Žďár nad Sázavou
Odpověď: Články v tisku o žďárské MHD pod odkazem "Z tisku" jsou uváděny v přesném znění tak, jak byly v tisku publikovány. S Vaší poznámkou ohledně kopírování textu z týdeníku NŽ-Vysočina do MF Dnes nelze než souhlasit. Proto tedy následuje na Vaši žádost uvedení informací z článku v NŽ-Vysočina na správnou míru:
- linky číslo 3 a 6 nebyly zrušeny, pouze byly zrušeny některé spoje linek 3A a 3B (redukce se spojů linky číslo 6 vůbec nedotkla),
- do městské části Vodojem (správně "Pod Vodojemem") nejezdí dnes po vzpomínané redukci "jen" linka 4, ale spoje linek 3A, 3B a 6,
- do městské části Vodojem nikdy spoje linky číslo 4 nezajížděly, jsou stále vedeny mimo městskou část,
- ve městě nejezdí dnes celkem šest linkových spojů, ale je zde v provozu celkem 12 linek MHD.
Takže i v takto krátkém článku je možno uvést tolik nepřesností ...


78) Dotaz (kráceno)
   Jsem jedním ze spolupracovníků internetových stránek, které se zaměřují mimo jiné na shromažďování informací o jednotlivých provozech městské hromadné dopravy v České republice. Před nějakou dobou jsem navštívil i Žďár nad Sázavou s úmyslem napsat krátký článek o tamní městské dopravě. Když jsem nyní začal shromažďovat další informace, narazil jsem i na Vaše stránky a musím říct, že jsem byl jimi velmi příjemně překvapen, neznám žádný jiné stránky, které by dokázaly shromáždit takové množství informací o tak malém provozu.
   Chtěl bych Vás proto nyní požádat, zda bych mohl v připravovaném článku použít také informace z Vašich stránek. Považuji za samozřejmé, že v článku uvedu Vaše stránky jako zdroj informací a že Vám onen článek před zveřejněním pošlu ke schválení a k připomínkování.
M.J., ?
Odpověď: Díky za Váš zájem a za Vaše kladné hodnocení těchto stránek. Uvedený článek, který plánujete uveřejnit, nelze než přivítat. Určitě se někdo rád ujme připomínkování tohoto článku.


77) Dotaz (plné znění)
   Trochu vám závidím ty vaše stránky. U nás v Třeboni taky máme MHD, ale nějaké údaje k tomu aby člověk pohledal. Nechtělo by se vám udělat stránky i pro naše město? Vše by sem poslal. Díky předem.
S.P., Třeboň
Odpověď: Díky za Vaši pochvalu a nabídku, ale v současnosti je dost velký problém zvládnout aktualizaci stávajících stránek o MHD ve Žďáru nad Sázavou. Takže s tímto návrhem zkuste kontaktovat někoho jiného, nebo si zkuste vytvořit www stránky sám.


76) Dotaz (kráceno)
   Na www stránkách MěÚ se objevila zpráva o uzavírce části autobusového nádraží ve Žďáru od poloviny dubna. Nemáte o tomto něco bližšího?
P.R., Žďár nad Sázavou
Odpověď: Bohužel ne, ale možná se něco podaří získat. Pak by se informace o této uzavírce objevila pod odkazem "Změny v provozu a uzavírky".


75) Dotaz (plné znění)
Hello Mr or Mrs,
my favourite hobby are the interests in buses, trams, subways an trains. By this reason I collect timetables of everything. My question is, if it's possible, that you send me the "timetable(-books)" of your system and also a citymap/region-map together with interesting things about your transport system. It would be really helpful for my collection if you send me that.
With nice grettings
J.S., Erlangen (Germany)
Odpověď: Dear Sir, thank you for visit our only independent pages. You must contact (for the timetables, a map etc.) official pages for public city transport in Zdar nad Sazavou on the adress www.zdar.cz (you can write better in German).


74) Dotaz (kráceno)
   Po delší době jsem měl možnost nahlídnout do Vašich stránek (mimochodem opravdu škoda, že takové stránky nemá většina větších měst u nás - např. Třebíč nemá ani to schéma), a překvapilo mě naprosto zbrusu nově zpracované schéma MHD, které je mnohem názornější. Sám nemám rád šťouraly, ale na jednu nepřesnost upozorním - ve Žďáru jsem jel linkou 2A od Horní na Pilskou nádrž, přesto je ve schématu tato linka vedena přes Žižkovu, navíc v JŘ je také vedena přes Horní. 
M.N., Čáslav
Odpověď: Jak vidíte, tak i přes opakovanou kontrolu může k takovýmto hrubým chybám dojít. Znamená to, že se při kontrole (o jejiž pečlivosti nelze pochybovat), zmýlil jeden ze spolupracovníků. Nyní je již vše opraveno.
   Kontrola údajů z Vaší strany je výhodou, protože nejste profesně deformovaný z důvodu ne příliš detailních znalostí systému MHD. Pokud se v budoucnu objeví od Vás či kohokoliv jiného podobná konstruktivní připomínka či upozornění, nelze vše než velmi přivítat.
   Jinak schéma bylo vytvořeno podle nejnovějších zásad znázorňování používaných v německy mluvících zemích, takže by neměl vzniknout problém tohoto charakteru (z hlediska náplně apod.).


73) Dotaz (kráceno)
   Navrhuju vylepšit grafickou vizáž dáním víc obrázků na stránky. Taky u té interaktivní mapy jsou zbytečně 2 stránky, kde postačí jedna (raději zkumulovat do jedné). V aktualizaci stránek můžou být odvolávky kliknutím na změny. V globálu je to jinak O.K.
V.H., Milevsko
Odpověď: Minimum obrázků na stránkách je z důvodu jejich rychlejšího načítání. Váš návrh týkající interaktivní mapy města a MHD byl již akceptován. Rovněž i Váš další podnět je zajímavý, pravděpodobně v dohledné době se aplikuje pro aktualizaci stránek za rok 2005 (za dřívější období je to asi zbytečné).


72) Dotaz (kráceno, navazuje na dotaz číslo 70)
   Ještě jedna věc mi nejde do hlavy. Jak je možné, že máte informace (jízdní řády, stav MHD, změny tras, jízdné, náklady) o MHD ve Žďáru od jeho počátku, tedy od 50. let. V Čáslavi byla také jeden čas MHD, ale informace jsou téměř nulové, pouze pamětníci mohou podat kusé informace. Zřejmě od počátku u Vás byli fandové, kteří si vše archvivovali.
M.N., Čáslav
Odpověď: Většina jízdních řádů byla získána z Moravské zemské knihovny, zbytek byl získán ze soukromého archivu bývalého dlouholetého vedoucího Závodu osobní dopravy v rámci provozovatele autobusové dopravy na Žďársku. S ostatními materiály je to podobné.


71) Dotaz (kráceno)
   Proč zase nejsou stránky aktualizovány? Nikde se nepíše o upozornění na neaktualizaci. Co se děje?
P.R., Žďár nad Sázavou
Odpověď: Důvodem předem neplánovaného přerušení aktualizace stránek byla nemoc správce (webmastera) stránek.


70) Dotaz (plné znění)
   Chystám se na návštěvu Žďáru a v souvislosti s tím jsem si chtěl zjistit předem jaké jsou možnosti dopravovat se MHD. Navíc jsem do toho trochu fanda, takže mě potěšily Vaše velice podrobně řešené stránky o MHD ZnS. Po prohlídnutí nevím, co mám chválit víc, jestli stránky nebo samotný provoz MHD. 
   Nejdřív ke stránkám. Myslím, že jiná města o daleko větším rozsahu MHD by se mohla v lecčem poučit. Např. interaktivní mapa s přesným zákresem zastávek je vynikající nápad, další věcí jsou zastávkové a linkové JŘ, které si každý může vytisknout, to taky některým jiným stránkám chybí. Zajímavosti i historie jsou třešničkou na dortu. Teď si dovolím něco k doplnění, například mi na Vašich stránkách chybí: Linka s odkazem na mapu (nebo schéma), která by názorně ukazovala průběh trasy městem, koukal jsem, že na jiných stránkách se o něco takového pokoušeli, ale je to silně neaktuální. – Ale to jsou jen maličkosti. Vychytávka jsou fotky jednotlivých zastávek a podrobné informace, to například já dost ocením, když se tam budu toulat po městě. Hledání např. institucí a k nim nejbližší zastávka, to se taky hodí. Navíc oceňuji stálou aktualizaci. Je prostě na tom vidět, že Vás to baví. 
   Teď něco k samotným MHD. Nežiju ve Žďáru, takže nemám konkrétní zkušenost, ale na první pohled se mi zdají vaše MHD kvalitní, to znamená, že je pokryto rovnoměrně celé město zastávkami a linkami, máte pěkné značení zastávek i pěkné autobusy. Intervaly na město takové velikosti jsou dostačující (především u linky č. 4 každých půl hodiny), i když samozřejmě čím větší frekvence tím líp. Řekl bych, že páteřní linky jsou 2A a 4, aspoň co do počtu spojů.
   Něco ještě k tarifům. 8 korun, resp. 6 je cena ucházející. Nevím ale jaké máte zkušenosti s čipovými kartami, nedovedu si přesně představit jak to funguje a opravdu je to výhoda pro cestující? Velice mě potěší vždy, když vidím že provozovatel upouští od platby cestovného u lidí, kteří si to zaslouží – odboj, polit. vězni, postižení, držitelé Jánského plakety za odběry krve. K poslední skupině – v podmínkách je, že občan potřebuje průkazku od městského úřadu – vydá mu ji i v případě, že nemá trvalé bydliště, nebo nevyužívá transfúzní stanice ve Žďáru? 
   Řekl bych, že kvalita MHD je asi i proto, že část nákladů platí i velké podniky (Tokoz, Žďas atd.)?
   Jak se lidé tvářili na zrušení linek do Hamrů? (To je asi cena za samostatnost obce).  Nebo když přestaly časové jízdenky na MHD platit v místní linkové dopravě? Je v plánu nějaké rozšiřování provozu nebo naopak? Četl jsem, že zrušili linku 7. V roce 2003 se změnily ve velké míře názvy zastávek i názvy linek. Jak je to možné? Proč se něco takového stalo, to v tom byl takovej (pozn.: jedno slovo odstraněno)?
M.N., Čáslav
Odpověď: Díky za Vaši pozitivní reakci na stránky o MHD Žďár nad Sázavou. Předně přijměte omluvu za pozdní odpověď, způsobenou nemocí (stránky taktéž nebyly z tohoto důvodu ve 3. týdnu t.r. aktualizovány).
   Předně jedno malé upozornění: svoji reakci jste zaslal na mail nezávislých internetových stránek o MHD Žďár nad Sázavou, nikoliv na oficiální mail dopravce. Z uvedeného důvodu v následujícím textu naleznete pouze odpovědi na některé Vaše podněty, pro případný kontakt kompetentního dopravce použijte příslušný mail pod odkazem "Kontakt" na těchto stránkách:
1) s grafickým znázorněním tras jednotlivých spojů na mapě města se do budoucna nepočítá, protože je zde celkem 33 (pokud to bylo správně spočítáno) různých tras spojů, což je problém nejen z hlediska pracnosti, ale i kapacity souborů s těmito mapami; například k dnešnímu dni je velikost stránek 47,7 MB z 50 MB maximálních (jde o 1297 různých souborů), kdy například pouze velikost (188) snímků historických jízdních řádů od zahájení provozu MHD do současnosti je neuvěřitelných 16,7 MB,
2) páteřní linky MHD jsou 2A+2B, 4 a 5,
3) úhradu jízdného platebními kartami uvidíte v praxi, až budete žďárskou MHD cestovat (zde si u odbavovacího strojku řidiče povšimněte piktogramu platební karty),
4) průkazku držitelům Jánského plakety vydává MěÚ, takže se musí jednat o občany města - navíc transfúzní stanice se nachází v Novém Městě na Moravě,
5) Vaše poznámka o dotaci MHD ze strany žďárských podniků může být pouze snem dopravce (bohužel),
6) zrušení linky do Hamrů bylo způsobeno opravdu osamostatněním obce a zrušení platnosti časových jízdenek v MHD souvisí se vznikem a vlivem Krajského úřadu v Jihlavě.


69) Komentář (ze dne 06. 01. 2005)
   Ve žďárské MHD došlo v průběhu necelého měsíce k několika změnám, které sice byly uvedeny mnohokrát v denním tisku, přesto stojí za to se tomuto věnovat podrobněji:
   Od neděle 12. 12. 2004 vstoupily podle očekávání v platnost nové jízdní řády všech linek MHD, přičemž zde byly změny víceméně kosmetické. Klíčovým okamžikem pro změny ale byl okamžik přelomu roků 2004 a 2005.
   Od Nového roku 2005 došlo pro cestující ke dvěma nepopulárním krokům. Nejprve to bylo zvýšení jízdného pro nepravidelné cestující a pro držitele časových jízdenek. Navíc vše bylo doprovázeno snížením nabídky spojů. Pokud se toto oboje zohlední v rámci držitelů časových jízdenek, tak by se dalo použít upravené rčení "za více peněz méně muziky", tzn. za vyšší cenu měsíční jízdenky nižší nabídka počtu spojů.
   Dalo by se namítnout, že se vše částečně redukovalo zavedením "nových" spojů v těch časových polohách a na těch relacích, kde byly provozovány technologické jízdy bez cestujících (nástupy vozidel na spoje či odstupy vozidel ze spojů) mezi Autobusovým nádražím a jednotlivými konečnými či výchozími zastávkami. I když toto v žádném případě nelze považovat za krok zpět (vozidla zde byla stejně provozována, nyní je budou moci případně využít cestující pro přepravu, i když velké tržby v těchto méně akraktivních relacích a časových polohách nelze očekávat), nenahradí tyto nově zavedené spoje spoje zrušené.
   Křiklavým příkladem u rušení spojů je situace obsluhy sídliště Žďár 7, resp. obsluhy zastávky Vodojem, Jamborova. Pokud zde nebudeme počítat návaznost ve směru na zastávku Zelená hora, hřbitov, tak pro spojení s centrem města a autobusovým nádražím či železniční stanicí mohou obyvatelé střední a východní části sídliště využít v běžném pracovním dnu místo původních 14-ti spojů nově pouhých 7 spojů (pokud se nebude počítat ranní zrychlený spoj linky 3B, tak jen 6 spojů). Jak již bylo před více jak dvěma lety uvedeno ve studii MHD, patří především východní část sídliště Žďár 7 společně s lokalitou severně od restaurace Táferna k nejhůře dostupným místům v dosahu MHD. Nyní se situace ještě zhoršila.
   Bylo by ale na druhou stranu nespravedlivé, kdyby se za toto kritizoval dopravce. S ohledem na důraz, jaký je v rámci rozpočtu města kladen právě na MHD, se nelze při porovnání se situací v jiných městech vůbec těmto krokům divit.
   Nelze tedy vyloučit skutečnost, že k nějaké redukci počtu spojů nemůže dojít i v budoucnu. Nelze než doufat, že nedojde k tomu, co prý nevylučuje zlomek zastupitelů města - zrušit MHD úplně. Ono by si občané po několika měsících protestů stejně zvykli ... Znevýhodněni tímto krokem by byli ovšem představitelé státní moci (poslanci, senátoři, soudci ústavního soudu), kteří mohou od Nového roku 2005 cestovat (již oficiálně) žďárskou MHD bezplatně.68) Reakce na dotaz číslo 67 (plné znění)
   Dobrý den, tak jsem zjistil, že se to dopravci na MHD opět k 1. 1. 2005 nepovedlo.
   Když se podíváte na zastávky linky 3B pro jízdu z nádraží na Vodojem (opačně je to správně), tak zde mezi zastávkami Hypernova až Novoměstská kompetentní pracovník ZDARu nestrhl nalepené jízdní řády s platností od 12.prosince 2004 (pokud správně počítám, tak je to 6 zastávek). Takže když dnes někdo na některou ze zastávek přijde, tak bude autobus linky 3B ve směru na Vodojem vyhlížet marně (od Nového roku zde v tomto směru jízdy žádný autobus nezastavuje).
   Tak jsem se těšil, že se ve ZDARu polepšili a vylepili nové jízdní řády skoro týden dopředu a ono toto ... Příště!
V.C., Žďár nad Sázavou


67) Dotaz (kráceno)
Od neděle (pozn. 12.prosince 2004) platí nové jízdní řády,což není nikde na zastávkách vidět. Kdy se konečně vylepí? A proč tam nejsou časy jízdy na následující zastávky, jak se to před rokem slibovalo?
V.C., Žďár nad Sázavou
Odpověď: Na tuto otázku by Vám nejlépe odpověděl kompetentní pracovník dopravce (viz odkaz "Kontakt"). Ale asi za necelý týden po zahájení platnosti již byly jízdní řády na označníky zastávek vylepeny.
    K jízdním dobám na následující zastávky linky nelze nic dodat, než jejich uvádění doporučit.


66) Dotaz (kráceno)
Poslal jsem Vam dotaz, ale nedostal jsem odpoved. Co s tim udelate?
S.L., ?
Odpověď: Váš dotaz nedorazil do mailové schránky. Zkontrolujte si prosím mailovou adresu a otázku pošlete ještě jednou.


65) Dotaz (kráceno)
Kdy už konečně budete aktualizovat www stránky?
P.N., Polnička
Odpověď: Na otázku naleznete odpověď pod dotazem 61.


64) Dotaz (kráceno)
Co máte za technické problémy? Jestli chcete pomoct, tak můžu říct kamarádovi, ten možná pomůže, protože má s webem zkušenosti.
Z.N., Praha-Modřany
Odpověď: Na první otázku naleznete odpověď pod dotazem 61. Jinak díky za nabídku, problém je v hardwaru, nikoliv v softwaru.


63) Dotaz (kráceno)
Čo máte za problém na stránkách o MHD Žďár? Kedy plánujete ich vylepšiť, ako ste sĺubil?
Š.H., Žilina
Odpověď: Na první otázku naleznete odpověď pod dotazem 61. K vylepšení (jinému uspořádání stránek) by mělo dojít v lednu nebo v únoru příštího roku.


62) Dotaz (plné znění)
Vážená MHD Ždár nad Sázavou. Již řadu let se zabývám sběrem jízdenek a chtěl bych se zeptat jaký je rozdíl mazi strojky Setright typ S1 a Setright typ SMB-MK II. A je-li možné mi poslat barevně okenované jízdenky z dob státního ČSAD. Předem děkuji za odpověď.
Z.S., Ostrava (?)
Odpověď: Pokud narážíte na "Setright typ S1" ze znalostní ankety o MHD Žďár nad Sázavou, tak je to pouze vymyšlená chybná odpověď testu (tedy nic takového nebylo).
Některé oskenované jízdenky a jiné dokumenty naleznete na stránce http://mhd-zr.aktualne.cz/histor-i.htm, přičemž jiné historické dokumenty zatím nemáme (to by se ihned objevily na www stránkách).


61) Dotaz (kráceno)
Zjistil jsem, že máte nějaké technické problémy. Co to je, smím-li se zeptat? Kdy bude aktualizace stránek obnovena?
P.R., Žďár nad Sázavou
Odpověď: Důvodem přerušení aktualizace stránek jsou vážné technické problémy na serveru. Aktualizace stránek bude obnovena nejspíše až v prosinci.


60) Dotaz (kráceno)
Proc nejezdi linka 5 po hodine cely den jako linka 2? Nebude zase neco jezdit do Strzanova?
V.T., Žďár nad Sázavou
Odpověď: Tento důvod bude ekonomický, protože současná finanční podpora MHD ze strany města toto nedovoluje. A z ekonomických důvodů nelze počítat ani s obsluhou Stržanova spoji linek MHD.


59) Reakce na názor číslo 55 (kráceno) - zveřejněno 6. října 2004 na http://diskuse.zrnet.cz
"Ostatní témata / Ostatní / MHD"
    To by se musely jízdní řády měnit každý rok. Takhlenc se pěkně vžily a už každý ví, že z nádraží jezdí čtyřka v celou hodinu a v půlhodinu, dvojka ve třičtvrtěhodinu a pětka ve čtvrthodinu. Pokud si opráším znalosti z matiky, tak to z nádraží jezdí po čtvrthodině, což je bezva.
    Vážený, nezapomeňte, že hlavně rychlíky maj jako standard zpoždění 5-10 minut, tak posunutí odjezdů o 5 minut by stejně bylo k ničemu.
    Že se jízdní řády stále mění, je dokladem stránka: http://zelpage.goo.cz/skut-zel/jr0405/konnavrh0405.htm
         schranka22@seznam.cz


58) Dotaz (plné znění)
Dobrý podvečír, má otázka bude kráťoučká. Proč se město Žďár nezapojilo do akce "Den bez aut"? Děkuji předem za odpověď.
J.J., Příbram
Odpověď: Ani odpověď nebude delší: pro odpověď budete muset kontaktovat příslušné představitele města, popřípadě můžete položit otázku starostovi města na internetové stránce MěÚ Žďár nad Sázavou.


57) Dotaz (kráceno)
Kdy byva den otevrenych dveri v dopravnim podniku? Je moznost se podivat v nejakem muzeu ve Zdare n/S na historicke materialy z MHD Zdar? Jsou v planu v brzke dobe nostalgicke jizdy historickych autobusu?
D.C., Brno
Odpověď: Z následující odpovědi asi nebudete potěšen. Den otevřených dveří ani nostalgické jízdy se v dohledné době neplánují (snad je možné s něčím počítat k výročí 50. let MHD ve Žďáru nad Sázavou (1. 10. 2007), ale to je ještě daleko).
    Historické materiály ze žďárské MHD nejsou trvale nikde fyzicky vystaveny. Něco málo by jste objevil v Moravském zemském muzeu v Brně, přičemž tyto materiály, který zde byly získány, naleznete i v elektronické podobě na těchto internetových stránkách.


56) Dotaz (plné znění)
Zdravím, prozkoumal jsem Vaše stránky a ačkoliv nemám ke Žďáru žádný bližší vztah, velmi si mi líbily (hlavně obsahově). Je tam vše, co na webu o MHD hledám. Přeju hodně úspěchů.
J.R., Pardubice
Odpověď: Děkujeme a pochvalu. Stále je ale co na internetových stránkách zlepšovat.


55) Názor (plné znění) - zveřejněno 4. března 2004 na http://diskuse.zrnet.cz
"Ostatní témata / Ostatní / MHD"
         Může mi tu někdo zodpovědět kdo nebo která instituce zpracovává jízdní řády MHD ve Žďáře n.S.?Konkrétně linka č.4 jezdí z vlakového nádraží o půl a v celou,ale je to naprosto nevyhovující pro cestující kteří přijíždí z Brna rychlíkem 652 příjezd 7.32 , R-674 př. 11. 30 , R - 676 př. 13.30 , R-678 př.17.30 o osobních vlacích ani nemluvím.Když to vezmu z druhé strany tedy příjezdy ze směru Havlíčkův brod tak jsou to tyto rychlíky R-277 př.8.31 , R-613 př. 10. 31 , R-677 př.16.29 ,R-679 př.18.30 To by byl asi velký problém posunout odjezd autobusu o pět minut?Opravdu smekám před lidmi ,kteří mají toto na starost.V době ,kdy funguje po celé republice v městech integrovaný dopravní systém je pouze Žďár někde vzadu.
         malik.z@seznam.cz


54) Dotaz (kráceno)
V komentáři ze dne 30.8. máte renonc. Citaro má SPZ končící na 77 a ne na 88, jak je tady napsáno. S ostatními věcmi souhlasím.
P.R., Žďár nad Sázavou
Odpověď: Přijměte prosím omluvu, i toto se bohužel někdy stane. V komentáři je již toto dodatečně opraveno.


53) Dotaz (kráceno)
Zkuste trochu vylepsit tu stranu se zmenami a vylukami v MHD protoze ten pohyblivy text je sice efektni ale moc neprehledny. Taky ta titulní strana by snesla nejakou inovaci. Jinak je to celkem O.K.
M.Z., Jičín
Odpověď: Strana s informacemi o změnách v provozu MHD a uzavírkách bude upravena již velmi brzy, Vaše připomínka je asi na místě. Ostatní strany (úvodní strana, lišta ...) budou výhledově také inovovány, ale zatím je to odloženo.


52) Dotaz (kráceno)
Chteli bychom se zeptat, jestli na zastavce Brnenska (u PKS) bude zastavovat vice spoju mezi 6,45-7,45 hod. a odpoledne odjezd z teto zastavky kolem 17,00. Popripade zda-li se neuvazuje o nove zastavce u benzinove pumpy Benzina na ul. Brnenska.
H.V., Žďár nad Sázavou
Odpověď: Svoji reakci jste odeslala na nezávislé internetové stránky o MHD Žďár nad Sázavou, které provozuje Volné sdružení "Za žďárskou MHD", tedy nikoliv dopravce ZDAR Žďár nad Sázavou.
   Přesto je možno se pokusit mimo rámec na Váš dotaz odpovědět:
   Jak asi víte, tak v současné době je zastávka Brněnská obsluhována spoji linek MHD číslo 3B a 5.
   K Vámi navrhovaným změnám trasování spojů linek lze uvést následující:
1) v novém jízdním řádu s platností od prosince 2004 se v žádném případě nepočítá s rozšiřováním nabídky počtu spojů (spíše naopak - vysoká ztrátovost MHD),
2) zastávku Brněnská nebude pravděpodobně v budoucnu obsluhovat více linek MHD, takže změna by se musela projevit na stávající nabídce,
3) v ranní špičce by zde mohl zastavovat stávající spoj 5 linky MHD číslo 5 s novým příjezdem v 7.42,
4) odpoledne by zde mohl zastavovat stávající spoj 19 linky MHD číslo 5 s novým odjezdem v 17.19.
   Se zřízením nové zastávky u benzinové pumpy se nyní nepočítá, situaci by mohlo změnit uskutečnění výstavby obchodního řetězce (Kaufland apod.).
   Na závěr Vám lze doporučit pro oficiální vyjádření kontaktovat kompetentního pracovníka dopravce.


51) Komentář (ze dne 30. 08. 2004)
    V současné době za poslední dva až tři týdny máme možnost se setkat s četnými změnami v provozu žďárské MHD z důvodu různých uzavírek. Začalo to uzavírkou Santiniho ulice v polovině měsíce srpna přes uzavírku silnice Žďár nad Sázavou - Polnička a konče uzavírkou Vnitřní ulice z důvodu havárie kanalizace.
   Pokud by se mělo vše vzájemně srovnat, tak vyjde následující:
 • Uzavírka Santiniho ulice: jak je zřejmé z předcházejících reakcí, tak tato uzavírka ovlivnila mnoho cestujících, řidičů i dalších obyvatel.  Po stránce organizační z pohledu MHD ale vše nebylo v pořádku. Nejhorším problémem vedle neinformovanosti bylo označení náhradní zastávky v ulici U Táferny přenosným označníkem (bez jakékoliv informace zde uvedené).
 • Uzavírka silnice Žďár nad Sázavou - Polnička: i když se garantovalo, že provoz MHD nebude ovlivněn, k jeho ovlivnění přeci jenom v minulém týdnu došlo, a to v souvislosti s pokládkou nového asfaltového povrchu.  O tomto se objevilo neoficiální (tj. bez razítka a podpisu kompetentního pracovníka MěÚ - tedy Dopravního úřadu pro MHD) oznámení o přesunutí zastávky v době uzavírky na křižovatku u Tokozu. Pozn.: dnes na zastávku Pilská nádrž již autobusy MHD běžně zajíždějí.
 • Uzavírka Vnitřní ulice: zde se již kompetentní pracovníci dopravce i Dopravního úřadu částečně zlepšili, protože na všech stanovištích dočasně zrušených zastávek bylo vyvěšeno minimálně jedno oznámení o této skutečnosti. Dále se zlepšila situace na náhradních zastávkách na ulici Luční. I když jsou náhradní označníky umístěny pouze na jedné straně komunikace, lze současný stav považovat za uspokojivý (tzn., že zde nechybí žádný jízdní řád a je tady oznámení o náhradní zastávce za zastávku zrušenou).

 •    V minulém týdnu rovněž došlo k výměně označníku na zastávce Bezručova, stadión pro dopravní směr Pilská nádrž. Uvedený označník situovaný nelogicky uprostřed nástupního prostoru byl snesen a místo něho byl na sloup veřejného osvětlení umístěn zjednodušení označník.
     Na rekonstruované zastávce Zámek pokračují dokončovací práce, označník pro dopravní směr Autobusové nádraží nebyl zatím opět instalován. Na vozovce v prostoru zastávkového zálivu je nově doplněna vodorovná dopravní značka V11 ("klikatá" čára s nápisy "BUS"), ale v bílém provedení.
     K jiným změnám zatím nedošlo, ale lze je možná očekávat ještě v tomto roce.
     Na druhou stranu se stále nepodařilo odstranit zásadní nedostatek v označování spojů linek MHD, a to především u CITARA v dvoudvéřovém provedení (ZRJ 23-77). Na světelném panelu se objevuje při zabezpečování spojů linek MHD číslo 2A a 2B pouze číslice "2", doplněná o název cílové zastávky. I toto je často chybně uvedeno, protože spoje jedoucí z Pilské nádrže zpět na Autobusové nádraží zde bohužel často mají nápis "Pilská nádrž". Jako katastrofální stav v označování vozidel lze ale uvést příklad z dnešního dne (tj. 30. 8. 2004), kdy toto vozidlo po ukončení jízdy jako spoj 7 linky číslo 4 na Autobusovém nádraží pokračovalo dále jako spoj 1 linky číslo 2B (směr Pilská nádrž), přičemž na světelné tabuli bylo uvedeno následující: "2 Autobusové nádraží"!!! Tato skutečnost je zcela v rozporu se standardy kvality deklarovanými dopravcem.
     Další problém se týká dotací MHD, konkrétně jejich výše. V dnešní době je stávající výše dotace žďárské MHD z městského rozpočtu již nedostatečná (na průměrného obyvatele dostává dopravce jednu z nejmenších částek z provozů MHD v České republice), proto požádal Radu města o zvýšení objemů dotačních zdrojů. Uvedená žádost byla projednávána na schůzi Rady města dne 23. 8. 2004, kde toto vzali radní na vědomí a jejich závěr (uvedený v zápisu a schválený všemi hlasy) byl následující: "Rada města bere na vědomí informaci o ekonomice MHD a doporučuje po ukončení kalendářního roku, vyhodnocení a kontrole provést částečnou úhradu prokázané ztráty". Škoda, že se neprovede celá úhrada, takto bude asi muset dojít v příštím roce (od nového jízdního řádu v prosinci 2004) k redukci počtu spojů.


  50) Reakce na dotaz číslo 46 (kráceno)
     Ještě na doplnění k mému včerejšímu mailu (48). Popadal jsem se za břicho, když jsem zahlíd ten náhradní zastávkový sloupek u Táferny. Vypadalo to tak, jako by si jej tam někdo odložil nebo ho tam zapomněl.
     Trpím z toho, že sem neměl sebou foťák.
  J.B., Žďár nad Sázavou


  49) Reakce dotaz číslo 46 (plné znění)
  Zdravím,
     i já jsem byl očitým svědkem té hrůzy v zámku, koukal jsem na to celý den z okna. Bylo by asi v pohodě, kdyby někdo řekl zodpovědné osobě něco od plic.
     Jednu výhodu to ale mělo. To když autobus městské dopravy do zámku nebo přesněji k Táferně jel pozdě, tak na zpáteční jízdě už byl včas, protože měl větší rezervu.  :))
     Klidně bych tady taky napsal, že jsou kompetentní zaměstnanci všichni ..., ale redakce by mi to stejně smazala.
  Žďárské MHD zdar, ne ale "ZDAR Žďár n/S".   :))
  P.?., Žďár nad Sázavou


  48) Reakce na dotaz číslo 46 (kráceno)
     Úplně souhlasím, byla to katastrofa. To zase někdo něco vymyslel přímo hlavou. Za tohle by se měl někdo odvolat, je to do nebe volající. Souhlasím s P.R., že jsou tam všichni ...
  J.B., Žďár nad Sázavou


  47) Dotaz (kráceno)
  Zkuste trochu uspořádat hlavní odkazy na stránky. Nikde jsem třeba nenašel odkaz na zastávkové jízdní řády. Jinak se mi stránky líbí.
  V.V., Hamry nad Sázavou
  Odpověď: Již delší dobu se uvažuje o jiném uspořádání odkazů, takže k tomuto asi dojde. Také díky za pochvalu.


  46) Dotaz (plné znění)
  Zase vás po malé odmlce zdravím a jsem naštvaný!
     Nevím, jak jste o tom informovaní, ale to, co se činilo minulý víkend (pozn.: 14. - 15. 8. 2004) v Zámku kvůli uzavírce, to nemá obdoby. Tak nemožně značenou uzavírku jsem ještě neviděl, vůbec se nedivím těm stovkám (?) naštvaných řidičů, kteří se nechali napálit a pak museli jet navíc po objížďce několik desítek kilometrů.
     Lepší to nebylo ani s MHD. Pokud nepočítám místní rozhlas (pokud to tam vůbec bylo), který stejně není slyšet a je to na něj jen plýtvání peněz z rozpočtu města, tak si myslím, že obyvatelé města cestující na Pilák se museli divit, protože o uzavírce asi nevěděli. Fascinoval mě ale ten provizorní zastávkový sloupek u Táferny. To si snad dělali legraci, protože na něm nebylo zhola nic vylepeno. Jak potom můžou lidi vědět, kdy jim autobus odjíždí nebo co to vůbec znamená. Buď jsou tam všichni (pozn.: jedno slovo odstraněno) nebo nevím.
     Mějte se pěkně a zase přeji mnoho úspěchů.
  P.R., Žďár nad Sázavou
  Odpověď: Naše vzájemná zkušenost je bohužel totožná. V sobotu 14. 8. 2004 v cca 10.45 na Vámi vzpomínaném přenosném označníku dočasné zastávky na ulici U Táferny nebylo opravdu vůbec nic vylepeno (oznámení o tom, že se jedná o náhradní zastávku, dále vylepený jízdní řád nebo alespoň seznam odjezdů spojů se směry jízdy apod.) a vypadalo to tak, že tomu nebylo ani předtím (tj. že oznámení někdo strhnul) - takže po celou dobu uzavírky nebylo zajištěno informování cestujících. Dalo by se asi pochybovat o tom, že toto oznámení na vzpomínaný označník někdo potom v průběhu soboty vyvěsil.
     Dalším problémem bylo to, že oznámení o zrušení zastávek bylo sice vylepeno na označnících dotčených zastávek (Pilská nádrž, TOKOZ, Zámek), ale vždy pouze pro směr do centra. Správně by tomu mělo být tak, že oznámení by mělo být s výjimkou Pilské nádrže (je to konečná zastávka) vylepeno na označnících pro oba dopravní směry.
     Dále se vzájemně shodneme v hodnocení katastrofálního značení uzavírky dopravními značkami. Člověku bylo líto těch mnoha řidičů, kteří celý úsek až k historickému mostu v zámku jeli zbytečně. Zejména bylo obtížné toto vysvětlovat cizincům. Trochu úsměvně zde působí skutečnost, že se ve výše uvedenou dobu u zátarasu na křižovatce s ulicí Sychrova nacházeli 2 starší muži (důchodci ?), kteří trpělivě cizím řidičům vysvětlovali trasu objížďky a kteří toto činili dobrovolně/náhodně (a měli o dělat).


  45) Dotaz (kráceno)
  Na stránkách bych být Vámi zkusil zlepšit grafiku, dal více obrázků a tak dále. Jinak je to celkem dobré.
  Ještě bych se přimlouval za informaci o spojích pro vozíčkáře, jako je to v jízdních řádech.
  Z.N., Žďár nad Sázavou
  Odpověď: K první polovině Vaší reakce lze konstatovat, že grafickou úpravu stránek lze vždy zlepšovat. Ale s ohledem na minimalizaci velikostí stran (pro rychlejší načítání) se s tímto prozatím nepočítá.
     Informace o spojích pro vozíčkáře by zde opravdu mohla být uvedena, díky za tip. Asi se toto uvede do praxe.


  44) Dotaz (kráceno)
  V názorech starosty na internetrových stránkách města Žďáru nad Sázavou jsem se dozvěděl, že informování o změnách provozu na dotčených zastávkových sloupcích linky (linek) je technicky nemožné. To snad nemůže být myšleno vážně.
     Dále bych se chtěl zeptat na to, že se již dlouho neobjevil žádný článek o městské dopravě ve Žďáře, taky postrádám slibované nové fotky k roku 2004 (původně slibováno ke konci května nebo v červnu) - nic se neděje.
  P.R., Žďár nad Sázavou
  Odpověď: S Vaší otázkou (názorem) z prvního odstavce nelze než souhlasit, protože uveřejňování informací o změnách v provozu na všech označnících (kde je dotčená linka či linky provozována/-y), je v jiných městech samozřejmostí. Argument, že oznámení strhnou vandalové, proto nemůže obstát.
     Žádný článek z MHD se neobjevil z toho důvodu, že prostě nebyl žádný článek zveřejněn. Jinak fotografie ze žďárské MHD za rok 2004 jsou plánovány v následujícím víkendu 19. - 20. 6. 2004 (toto je velice aktuální otázka, o týden později by jste již měl možnost se s dalšími fotografii seznámit).


  43) Dotaz (plné znění)
  Preji dobry den!
     Dnes jsem na webu objevil vase stranky a jsem z nich potesen. Pred nedavnou dobou jsme s mymi kamarady (studenty dopravnich skol) diskutovali o MHD ve Zdare a o pripadnem zavedeni IDS. V nekterych otazkach jsme dosli k podobnym zaverum jako vy. Rad bych vam timto sdelil nektere me pripominky. U zavedeni IDS bych se nebranil myslence zacleneni zeleznicni dopravy do systemu. Mohlo by jit o trate Zdar nad Sazavou-Nove Mesto na Morave-Bystrice nad Pernstejnem a Zdar nad Sazavou-Krizanov-Velke Mezirici zastavka. Zde by mohla zeleznicni doprava fungovat jako kapacitni paterni dopravni system, ktery by byl doplnen v prepravnich sedlech linkovou autobusovou dopravou. Slo by take vyuzit zeleznicni dopravu pro rychle spojeni jednotlivych center (Zdar, Nove Mesto, Bystrice, Velke Mezirici) bez mezilehlych zastavek. Ty by pak obslouzila linkova autobusova doprava nebo MHD. Samozrejme by tim vznikly komplikace z duvodu nutnosti vzniku koordinatora a sladeni tarifnich podminek, ale vznikl by komplexni prehledny system verejne dopravy bez zbytecne vzajemne konkurence pri ziskavani financnich prostredku z verejnych zdroju.
     Dalsi me pripominky se soustredi na MHD ve Zdare. Zcela z duse mi mluvi nazor o vedeni linky c.4 pres sidliste Vodojem. Take zavedeni protismerne linky c.4 je zadouci, protoze jizdni doba z nadrazi na Stalingrad je prilis dlouha (nekdy je rychlejsi i chuze). Lze to vyresit i tim, ze by polovina stavajicich spoju jezdila opacnym smerem. U linky c.2 bych jeste navrhl zavedeni zastavky U policie, a to v obou smerech pro obsluhu obytnych celku Luciny a Palachova. Dochazkova vzdalenost na zastavku MHD je v techto pripadech prilis dlouha. Take bych zvazil zavedeni 30 minutoveho intervalu v prepravnich spickach na lince c.2. Reseni tohoto problemu pomoci linek 1A-D je ponekud neprehledne. 
     A na zaver jeste jedna kuriozni pripominka. V nedavne dobe doslo ve Zdare k zavedeni zastavkovych jizdnich radu. Jejich zpracovatel vsak zrejme opomnel uvest jizdni doby, takze cestujici nema prehled, kdy dojede do sve cilove zastavky. Timpadem se jen tezko planuje navaznost na dalsi verejnou dopravu, zejmena u nepravidelnych linek (1A-D). S pozdravem a pranim mnoha uspechu pro blaho verejne dopravy.
  J.K., Žďár nad Sázavou
  Odpověď: Vážený pane inženýre,
  díky za obsáhlou reakci na internetové stránky o MHD ve Žďáru nad Sázavou.
     Co se týká navrhovaného IDS "Žďársko", tak zaměření na systém integrace pouze veřejné linkové autobusové dopravy (VLAD) a MHD je způsobeno rizikem vzniku "slepence" v podobe tzv. IDS Vysočina, koordinovaného z Jihlavy (Jihlavského kraje) - viz nyní dokončovaná studie tohoto IDS na Krajském úřadu. IDS Vysočina by podle neoficiálních informací měl spíše preferovat spojení do Jihlavy na úkor spojení v rámci regionu (okresu a pověřených měst) a na úkor spojení Žďárska s Brnem (uvidíme, zda k tomu dojde, jaký bude výsledek). Jako klíčový dopravce v rámci IDS Vysočina by byl ICOM Transport, Vámi vzpomínané trati (250, 251 a částečně 252) asi nebudou vůbec zaintegrovány. Proto návrh IDS "Žďársko" kopíruje IDS Prostějov, kde se také jedná o integraci MHD a VLAD. Jinak je třeba upozornit, že se v žádném případě neprotěžuje ZDAR, pouze je pravděpodobnější, že jeho přístup (zkušenosti) k obsluze žďárského okresu by byl asi lepší než přístup ICOMu. České dráhy mají smlouvu s krajem, proto nelze počítat se jejich vstupem do IDS "Žďársko".
     K Vaším názorům na MHD ve Žďáru:
  - vedení linky 4 přes hráz Göttlerova rybníka, což by umožnilo obsluhu Vodojemu, je věcí vůle (iniciativy) ze strany města; o tomto se jedná delší dobu (zatím bez úspěchu),
  - zavedení "protisměrné linky 4" je zajímavé až do okamžiku, kdy je třeba sdělit, z jakých prostředků lze toto financovat (protože provoz MHD je dlouhodobě ztrátový a dotace nedostatečná, je to asi nereálné) - pozn. dotace MHD je v přepočtu na obyvatele jedna z nejnižších v republice,
  - zřízení zastávky Brněnská, policie pro opačný směr je bohužel nemožné, protože to nedoporučuje dopravní policie (nejsou pro toto podmínky),
  - půlhodinový interval na 2A+2B je částečně řešen využitím linky 5 (neplatí pro Zámek, Tokoz a Pilskou nádrž) a linek 1A-1D, což je opravdu nepřehledné; řešením by bylo provést změnu linkotvorby (jinak zavedení půlhodinového intervalu 2A+2B při zachování linek 1A-1D a 5 není ekonomicky opět možné),
  - jízdní doby na zastávkových jízdních řádech - to je samozřejmost (dopravce je si tohoto ale vědom a prý pracuje na změně, která by se měla projevit od platnosti nových jízdních řádů v prosinci).


  42) Reeakce na dotaz číslo 41 (plné znění)
     Zcela souhlasím s těmi "vajgly", tedy nedopalky cigaret. Jak ale můžeme po cestujících něco chtít, když pod cedulí "Zákaz kouření" kouří řidiči autobusů a nedopalky hážou pod autobus. Snad už bude konečně schválen protikuřácký zákon (kdo to má čichat, když si vedle mě zapálí někdo, kdo taky čeká na stejný autobus).
     Je to zároveň i věc postihu (když je to tolerováno dopravci, tak u cestujícího je to pak bez problému). Dokonce se někdy stává, že kouří i řidiči za jízdy (ne ale v MHD, tam jsou mezi zastávkami krátké doby).
     PRYČ S CIGARETAMI V MHD!!!
  P.R., Žďár nad Sázavou


  41) Dotaz (plné znění)
  Vážení,
  kdo chytrý vymyslel odstranění odpadkových košů ze zastávkových sloupků na "Autobusáku"? Pak se nemůžem divit, že se všude válí "vajgle" a kelímky od kafe.
  Stránky máte O.K., celkem obsáhlé. Akorát u jiných dopravních podniků mají i detailní kontakt na vedení včetně tzv. Výročních zpráv (jestli víte, co mám na mysli).
  Ještě bych se přikláněl na nějaký noční autobusy, aby se nemuselo v noci šlapat o rychlíku pěšky.
  J.B., Žďár nad Sázavou
  Odpověď: Bohužel asi budete zklamán, ale ve všech bodech budete odkázán na oficiální informaci dopravce, provozujícího MHD ve městě (dotaz jste zaslal na nezávislé stránky o MHD) - vše naleznete pod odkazem "Kontakt". Všechny Vaše dotazy či připomínky se týkají přímo dopravce a nelze na ně nezávisle odpovědět (samozřejmě, že je jasné, co je to "Výroční zpráva", ale i ta na oficiálních stránkách chybí).
     Pouze u nočního provozu lze konstatovat, že s ohledem na ekonomickou situaci nelze s tímto v dohledné době počítat.


  40) Dotaz (kráceno)
  Zkuste něco udělat s tou titulní stránkou!!!!! Ostatní by celkem šlo, ale ta první stránka je nic moc.
  D.N., Fulnek
  Odpověď: Díky za Váš názor. Doposud se nikdo na podobné téma neozval, ale to neznamená, že je vše v pořádku. Možná, že Vaše připomínka poslouží jako impuls k inovaci. Pokud máte zájem, můžete sdělit svoji představu (tato odpověď již zde nebude uveřejněna).


  39) Dotaz (kráceno)
  Jak to je s tou protismerovou "ctyrkou"? Kdy uz bude konecne jezdit a jak casto? Jeste by me zajimalo, kudyma bude jezdit?
  J.?., Žďár nad Sázavou (pozn: příjmení neuvedeno)
  Odpověď: Nová linka 4A by měla jezdit snad od jara letošního roku. Ale je otázkou, když na MHD nestačí dotace, jak často bude jezdit (lze asi pochybovat, že každou hodinu nebo dokonce častěji). Navíc i sám návrh označení linky "4A" je zmatečný, protože se nyní vyskytují linky s kombinací čísel a písmen (1A-3C) a linky pouze s číselným označením (4-6). Teď najednou bude kombinace těchto dvou možností!!! Není jasné, jestli se i nad tímto někdo zamyslel, v jízdním řádu bude sice uvedeno číslo linky 845014, ale cestující v tom budou mít zmatek. Možná by bylo tedy lepší novou linku (když už ne číslo "7") označit "4B" a časem dnešní "čtyřku" potom "4A".
     Pokud se vezmou linky s označením "A", tak číslo jejich jízdního řádu má podobu 84500X (místo "X" si můžete dosadit čísla 1, 2 nebo 3, potom získáte jízdní řády linek 1A, 2A nebo 3A) - u linek 1B, 2B a 3B má číslo jízdního řádu tvar 84501X (opět si místo "X" představte čísla 1, 2 a 3). Takže pokud dnes je číslo 845004 vyhrazeno pro linku číslo 4, tak jízdní řád 845014 by měl odpovídat lince 4B. Ale protože se trasování  stávající linky číslo 4 a navrhované linky příliš neshoduje, lze doporučit spíše označení "7" (tedy 845007).
     Linka by měla být trasována následovně (jednosměrně): Autobusové nádraží - Strojírenská - Okružní, horní - Okružní, rozc. Hamry - Okružní, dolní - Brodská - Žižkova - Havlíčkovo náměstí - Horní - Jihlavská, ZDAR - Autobusové nádraží.


  38) Dotaz (plně znění)
  Dobrý den,
  Vaše služby využívám často a rád a byl jsem zcela spokojen. Bohužel poslední dobou tomu už tak není. Stává se mi, že Vaše autobusy jezdí se zpožděním. Nejedná se však o malé zpoždění, které se musí toterovat s ohledem na provoz, ale o zpoždění 5 až 10 minut! Doufám, že jde jen o dočasnou záležitost a brzy se budu moci na Vaši dopravu 100% spolehnout.
  L.Z., Žďár nad Sázavou
  Odpověď: Děkujeme za Vaši zprávu. Bohužel jste ji směřoval k provozovateli Nezávislých internetových stránek o MHD Žďár nad Sázavou, který není dopravcem pro MHD. Pokud chcete toto upozornění směřovat přímo dopravci, doporučujeme vybrat příslušný odkaz pod odkazem "Kontakt.


  37) Dotaz (kráceno)
     Nebylo by lepší na www stránkách dát informaci o aktualizaci nahoru místo dolu? Dále nechápu nedávné "změny pro změny" jízdních řádů. Nebylo by lepší ponechat současný stav - nebo co by šlo ještě změnit? Aspoň, že jízdní řády byly nalepené všechny.
  B.S., Žďár nad Sázavou
  Odpověď: Předně prosím přijměte omluvu za pozdní odpověď na první otázku (pozn.: jedná se o sloučení dvou otázek o stejného autora).
     S připomínkou na aktualizaci asi máte pravdu, toto bude zabezpečeno.
     Na důvod nedávných změn se musíte zeptat přímo dopravce. Důvodem bylo asi zajištění návaznosti spojů (ale to je spekulace).
     Jízdní řády by se daly pochopitelně optimalizovat, a to z dlouhodobého, střednědobého či krátkodobého horizontu. Pokud by se zde vzpomenulo, co by šlo zajistit prakticky ihned, tak je to zapracování alespoň některých manipulačních jízd spojů (tedy jízda bez cestujících z provozních důvodů = najíždění na spoj či odstup od končícího spoje) do jízdního řádu. Jedná se o manipulační jízdy mezi zastávkami Autobusové nádraží a Jihlavská, Hettich (spoje linky 1A), dále manipulační jízdy mezi zastávkami Autobusové nádraží a Brněnská (spoje linky 3B) či především manipulační jízdy mezi zastávkami Autobusové nádraží - TOKOZ (například najíždění na spoj 2 linky 1A).
     S nalepenými jízdními řády to není tak úplně v pořádku, jak se Vám to jeví. Pomineme-li fakt, že se měnily údaje u zastávkových jízdních řádů linek 3A a 3B vždy pouze pro jeden dopravní směr a výměna se provedla pro oba dopravní směry, je to věc dopravce, který si zbytečně přidělává práci (možná potom cestující pracně zjišťují, co se vlastně v daném dopravním směru změnilo, když zde žádná změna není). Horší je situace ale v případě informační tabule na Autobusovém nádraží, kde nebyly přelepeny zde umístěné jízdní řády linkového provedení. Toto jej již horší chyba.


  36) Dotaz (kráceno)
     Udělejte si pořádek v "Komentáři ze dne 19. 1. 2004". Není totiž pravda, že nové autobusy mají v pořádku číslování (třeba nejstarší Citaro má místo 2A stále 2). Taky třeba u pošty (Nádražní ulice) chybí číslo 1D ve směru k pěší zóně apod.
  P.R., Žďár nad Sázavou
  Odpověď: Předcházející komentář neberte prosím doslova, jsou zde vzpomenuty některé příklady. S chybějícím označením linky 1D na jednom označníku na zastávce Nádražní nelze teď spekulovat, toto nebylo zjišťováno. O následujícím víkendu (přelom ledna a února 2004) bude tedy jako reakce na Váš dotaz provedeno prověření, o kterém budete informován. Skutečně nebyly prověřovány všechny označníky, ale například na zastávce Bezručova, stadión je navíc číslo linky 5 pro dopravní směr do zámku a k Tokozu, což například nebylo v komentáři uvedeno.
     Rovněž nelze vyloučit skutečnost, že není v pořádku uvádění čísel linek na světelných panelech vozidel. Ani k tomuto v tuto chvíli nelze nic dodat bez dalších doplňujících informací.
     Na druhou stranu je ale třeba vyzdvihnout, že se dopravci za necelý týden po zveřejnění předešlého komentáře podařilo u všech zastávek odstranit nedostatky spojené s vyvěšenými jízdními řády.
     Tolik ve stručnosti, po víkendu očekávejte doplňující odpověď.


  35) Komentář (ze dne 19. 01. 2004)
       Jaké jsou novinky z MHD ve Žďáru nad Sázavou. Daly by se shrnout do následujících odrážek: 
  - postupně pokračuje instalace nových označníků zastávek, v současné době není tento druh označníků pouze na 2 zastávkách (Jamská a 1 stanovišti zastávky Wonkova),
  - vylepené (zastávkové) jízdní řády nejsou zcela v pořádku, pro některé linky chybí výlep (například na zastávce Brodská pro směr k Hamrům nejsou JŘ linek 1B a 3A); a navíc na zastávce Jamská je dodnes pouze starý (již neplatný) JŘ !!!,
  - s výlepy to je asi problematické, protože třeba na zastávce Brodská pro směr Žižkova je "nulový" zastávkový jízdní řád linky 1D (tzn. bez žádného spoje) - na zastávce Zelená hora je navíc i "příjezdový" zastávkový JŘ,
  - velký problém je i u zastávkových JŘ linky 4, protože spoj 19 je v JŘ nesprávně veden o 30 minut dříve jako posila spoje 17 (pouze na zastávce Autobusové nádraží je toto již opraveno),
  - na některých zastávkách došlo i k instalaci nových tabulí pro výlep JŘ (Tokoz, Květná) - na zastávce Květná pro směr na nádraží byl dokonce jako kuriozita dočasně v přístřešku zastávky umístěn přenosný označník linkového provedení s vylepenými JŘ,
  - nedávno byly instalovány na střechy čekáren, sloupy (či sloupky) nové označníky zjednodušeného provedení (značka + název zastávky + čísla linek) - jedná se například o obě zastávky Sychrova (zde jsou ale vzájemně přehozeny jízdní řády linky 6 pro opačné směry !!!), Květná směr nádraží a Pilská nádrž konečná (střecha zastávky), Tokoz směr Pilská nádrž (sloup) atd.,
  - opravdová "lahůdka" je umístění zjednodušeného označníků městského provedení na zastávce Zámek pro směr Tokoz - označník je přišroubován cca 4 metry nad zemí (téměř si jej nikdo nevšimne) na lampu připevněnou na zeď zámku (ze "záhadného" důvodu se nějak "zapomnělo" na instalaci tabule pro výlep JŘ, ponechala se zde taktéž i tabule se starými čísly linek MHD),
  - dále by si měl dopravce překontrolovat čísla linek na tabulích označníků, protože například na zastávce Studentská pro směr Vysočany není vůbec uvedeno číslo linky 1A či na zastávce Brněnská číslo linky 3B; na zastávce Tokoz ve směru od Pilské nádrže jsou zase navíc uvedena čísla linek 1A-1D + 6, které z tohoto stanoviště vůbec neodjíždí (odjíždí ze stanovišť přímo před Tokozem),
  - vozidla se světelnými panely mají uvedena správná (nová) čísla linek, u vozidel s "papírovými" čísly se zatím ve všech sledovaných případech ještě nestalo (asi není čas tyto čísla vyrobit?),
  - musíme doufat, že na jaro plánované vodorovné značení zastávek (snad žlutou barvou podle Vyhlášky) se bude týkat opravdu všech zastávek - uvidíme.


  34) Dotaz (plně znění)
     Bydlím ve ZR na Vysočanech a vnímám dost intenzivně problém MHD v této části města:
  -    mohla by MHD jezdit alespoň do 22 hod ? 
  -    mohla by lépe navazovat na příjezdy a odjezdy vlaků?
  -    mohla by linka 2 jezdit každou půlhodinu jako linka č.4?
  -    bylo by možno vymyslet takový jízdní řád pro linku č. 6, aby bylo možno i z Vysočan zajet do Hypenovy na nákup a zpět?
  -    co kdyby se spojili trasy linek 2 a 6, případně i 5 do jedné trasy a tím získal prostor pro půhodinové intervaly této nové linky?
  J.O., Žďár nad Sázavou
  Odpověď: Váš dotaz by jste měla směřovat přímo na provozovatele MHD ve městě, tj. Zdar, a.s. Kontakt naleznete na www stránkách pod stejnojmenným odkazem.
     Přesto je možno zkusit na některé věci odpovědět:
  Ad 1) v pracovních dnech odjíždí v 21.40 a 22.18 z Autobusového nádraží spoje linky 1A k Tokozu přes Vysočany; jde o poslední spoje, o zavedení nočního provozu se zatím neuvažuje.
  Ad 2) s návazností na železnici je to komplikované, protože je běžné zpoždění vlaků 5-10 minut (přesto z Autobusového nádraží odjíždí ve špičkách pracovních dnů po 15-ti minutách spoj linky do centra: 
     X.00 - linka 4 (Wonkova ulice),
     X.15 - linka 5 (Bezručova - jezdí v pr. dnech),
     X.30 - linka 4 (Wonkova ulice),
     X.45 - linka 2A nebo 2B (Vysočany).
  Ad 3) s ohledem na ekonomickou situaci města (MěÚ ZR dotuje MHD nejnižší částkou v přepočtu na 1 obyvatele ve městech ČR !!!) to asi není možné; vypomoci mohou snad jen spoje linky 5 v pracovních dnech či jiné spoje linek MHD.
  Ad 4) pro přímé spojení (centra) Vysočan s Hypernovou se mohou použít některé spoje linek 1A, 2B a 6 (doposud nikdo takovouto připomínku nenastolil, na rozdíl od stížnosti obyvatel ZR 3, kteří si patrně prosadí novou linku jezdící v opačném směru k dnešní lince 4).
  Ad 5) toto je věc plně v kompetenci dopravce, zde je zbytečné spekulovat.


  33) Dotaz (kráceno)
       Díval jsem se u nás na sídlišti na zastávkové sloupky a byl jsem v šoku. To snad není možný, jaký v tomto má ZDAR velký ... (pozn.: 1 slovo odstraněno správcem stránek). Na sloupku není vůbec nic: název zastávky, čísla linek ani deska pro jízdní řády. A to jízdní řády platí ode dneška.
  P.R., Žďár nad Sázavou
  Odpověď: Díky za aktuální dotaz. Nezávisle na Vás (ale z Vámi uvedených důvodů) byla právě v první den platnosti nových jízdních řádů (tedy v neděli 14. 12. 2003) provedena mimořádná analýza označování VŠECH zastávek a dalších náležitostí systému MHD, včetně výlepů jízdních řádů (poslední úplná analýza zastávek byla provedena v červnu 2003 v rámci přípravy další galerie fotografií z MHD; příští úplná analýza všech zastávek se plánuje opět na měsíc červen).
       Protože bylo možno se s novými jízdními řády setkat jen v jižní části města (nejseverněji na zastávce Wonkova, přičemž v severní části města mnohde vůbec chyběly vlastní desky po výlep jízdních řádů), lze u nových zastávkových jízdních řádů uvést následující: ne všude byly jízdní řády vylepeny v pořádku, protože například na zastávce Nádražní chybí ("nulový") jízdní řád linky 1D, přičemž obdobný "nulový" (tedy bez spojů) jízdní řád je správně vylepen na zastávce Brodská pro směr Žižkova. Pro opačný dopravní směr na zastávce Brodská pro změnu jízdní řád linky 1D není vylepen (sice zde odjíždí pouze jeden spoj, ale ...). Kontrola ze strany dopravce by se měla rovněž uskutečnit na zastávce Wonkova a jiných. Například na zastávkách Jihlavská, HETTICH, Autobusové nádraží, Strojírenská, ŽĎAS či Jamská, Sychrova a Zelená hora, hřbitov jsou stále ještě staré jízdní řády. Na zastávceWonkova je na jednom označníku proveden výlep zastávkových jízdních řádů pro oba opačné dopravní směry (!!!), protože druhý označník dosud není instalován (zastavují zde spoje linek 1C a 3C). Naopak lze kladně kvitovat vylepení linkových jízdních řádů na výstupních stanovištích některých zastávek (např. Brněnská), což je sice nad rámec povinností, ale přispěje to k lepšímu informování cestujících (správně zde pouze u výstupů žádný jízdní řád být nemusí). Jenom škoda, že na zastávkových jízdních řádech není možno zjistit jízdní doby na následující zastávky linek.
       Vlastní označníky "městského" provedení jsou již instalovány na téměř všech zastávkách s výjimkou zastávek Jamská (je zde "starý" typ označníku), Wonkova (pro dopravní směr na zastávku Studentská) a  Sychrova (zde je pouze 1 "starý" označník, pro opačný směr označník chybí). V brzké době budou instalovány nové označníky na stanovištích 1, 2 a 3 na Autobusovém  nádraží.
       Na asi polovině označníků chyběl název zastávky a čísla linek, což je zdůvodněno jednak změnou ve vedení linek a jednak změnou názvů zastávek (toto lze přivítat). Na zváženou ale stojí, proč byly odstraněny například názvy zastávek na všech třech označnících na ulici Okružní (zde změna v názvu není), ale jinde tabule se starým názvem zastávky zůstaly. Navíc například na zastávce TOKOZ byly sice na označnících u stanovišť před podnikem umístěny tabule s novým názvem zastávky, ale u později instalovaného označníku pro směr na Pilskou nádrž se objevuje název starý.
       Nově se v rámci MHD lze setkat i se zjednodušenou formou označníků z důvodu nedostatku prostoru, kde kromě dopravní značky je uveden název zastávky a čísla linek. Jde o zastávky Pilská nádrž - výstup (nové stanoviště, dříve nebylo), Tokoz pro směr na Pilskou nádrž, Zámek pro směr na Pilskou nádrž či Květná pro směr Zámek. Bohužel na těchto stanovištích zastávek dosud nejsou instalovány tabule pro výlep jízdních řádů (!!!).
       Kdyby se měla celá analýza shrnout, tak lze konstatovat, že nebyl zaznamenán jediný označník zastávky, kde by bylo vše v pořádku (správný název zastávky, nová čísla linek a vylepené nové jízdní řády). Lze sice pochopit náročnost přechodu na zastávkové jízdní řády, ale tento stav vůbec není dobrý. Bude se muset asi určitý čas počkat, než se podaří ze strany dopravce či dopravního úřadu uvést vše do pořádku.
       Jen na doplnění: nebyla provedena analýza značení vozidel MHD novými čísly linek. U vozidel se světelnými panely bylo nové značení zaznamenáno (konkrétně 2A, ale horní část písmene A spíše připomínala obrácené písmeno U bez zaoblení). U vozidla Karosa B 732 bylo zaregistrováno staré značení (linka 2).


  32) Komentář (ze dne 01. 12. 2003)
       V posledním období máte možnost se na některých zastávkách MHD setkat s postupnou instalací "nových" označníků, případně se změnou jejich chybného instalování. Toto nelze než kladně hodnotit.
       Pokud by se mělo vše shrnout, tak je situace následující - nejsou zde uvedeny zastávky, kde jsou již označníky nového typu (tedy městského provedení) instalovány:
 • Autobusové nádraží: zde na stanovištích 1 až 3 jsou stále označníky linkového provedení, s přípravou instalace označníků městského provedení se nezačalo,
 • Bezručova, stadion: zde je stále umístěn označník nového provedení pro dopravní směr do zámku uprostřed nástupního prostoru zastávky,
 • Dagmarky: v dohledné době zde bude instalován označník i pro druhý dopravní směr (tedy na sídliště 3),
 • Jamská: je zde stále starý označník, práce na přípravě instalace nového označníku nebyly započaty (za povšimnutí stojí skutečnost, že komunikace v prostoru zastávky byla rozšířena),
 • Jihlavská, HETTICH: v brzké době zde budou instalovány označníky městského provedení pro oba dopravní směry,
 • Květná, byt. ČD: po rekonstrukci vozovky byl znovu instalován nový označník pro dopravní směr do zámku, pro opačný dopravní směr není žádný označník instalován a ani nebyly zahájeny přípravné práce,
 • Okružní, dolní: zde byl označník městského provedení správně přemístěn na začátek zastávky,
 • Strojírenská, ŽĎAS: v dohledné době zde bude instalován označník městského provedení,
 • Stržanov: zde nebyla situace analyzována, protože od nového jízdního řádu nebude Stržanov obsluhován MHD Žďár nad Sázavou,
 • Sychrova ulice: zde je stále na sloupu veřejného osvětlení připevněn označník linkového provedení pro jeden dopravní směr, přípravné práce pro instalaci označníků městského provedení v obou dopravních směrech nebyly zahájeny,
 • Vysočany, Vnitřní: v dohledné době zde bude instalován označník městského provedení i pro dopravní směr do zámku,
 • Wonkova ulice: označník městského provedení pro dopravní směr na ulici Libušínskou byl správně přemístěn na začátek zastávky, pro opačný dopravní směr nebyly zahájeny práce na přípravě instalace označníku,
 • Závod TOKOZ: a to nejlepší nakonec: u komunikace od Pilské nádrže je v jednom dopravním směru umístěn označník městského provedení, v opačném směru zatím není a ani práce na přípravě instalace nebyly zahájeny. Před vlastním podnikem Tokoz byly nedávnou instalovány celkem 3 označníky městského provedení, které jsou úplně stejné - tzn. na všech jsou uvedeny čísla linek 1 a 2 a jako název zastávky "TOKOZ". Tedy je zde dosažena anomálie v názvu zastávky (správně "Závod Tokoz" !!!), stejně tak linka číslo 2 na žádné uvedené stanoviště před podnikem nikdy nezajíždí (zajíždí zde ale linka číslo 6, která zde není vůbec uvedena). Naopak na označníku pro směr od Pilské nádrže je navíc označení linek číslo 1 a 6, které vůbec na toto stanoviště nezajíždějí. Tabule na všech označnících bude proto třeba kompletně upravit podle reálné situace (je to podobný stav, jako kdyby na Autobusovém nádraží na všech označnících stanovišť MHD byla uvedena čísla všech linek MHD).
 •      Při této analýze bylo zjištěno, že uzel "Závod Tokoz" (zde označeno odbornou terminologií, protože v rámci uzlu může být několik zastávek MHD v různých místech) by asi bylo namístě rozdělit na dva. Jeden nový uzel se stejným názvem by se nacházel na komunikaci vedoucí k Pilské nádrži (byly by zde dvě zastávky-stanoviště opačných dopravních směrů, přičemž označníky by byly určeny pro linku MHD číslo 2), druhý nový uzel by se nacházel přímo před podnikem a označníky třech jeho stanovišť by obsahovaly čísla linek 1 (resp. nové značení nově vytvořených linek) a 6. Tento druhý uzel by se mohl například jmenovat "Tokoz, brána" a každé stanoviště by bylo určeno pro jednotlivé linky, resp. jednotlivé spoje linky číslo 1 různých dopravních směrů (viz najíždění spojů v rámci dopravní špičky). Stávající situace je zavádějící a je třeba toto co nejdříve vyřešit (v tomto duchu budou upraveny i příslušné kapitoly Studie MHD na těchto internetových stránkách).
       Dále bylo zjištěno, že se na dvou zastávkách MHD na sídlišti Vysočany objevily po rekostrukci komunikací dva nové přístřešky zastávek. Na zastávce Vysočany, Vnitřní na stejném místě jako před rekonstrukcí, na zastávce Květná, byt. ČD v opačném dopravním směru než dříve (v původním směru asi přístřešek obnoven nebude). Tolik k současné situaci.


  31) Dotaz (plně znění)
  Dobrý den, posílám Vám odpovědi na otázky (připomínky) na téma platební čipové karty. Pokud máte o tyto odpovědi zájem a myslíte si, že by mohli tuto problematiku částečně osvětlit, budu rád, když je zveřejníte.
  L.R., Žďár nad Sázavou (ZDAR, a.s.)
  Odpověď: Odpovědi byly zapracovány k připomínkám (pod odkazem "Čipové (platební) karty").


  30) Dotaz (plně znění)
  Zdravím, při surfování po stránkách o MHD v České republice jsem  narazil i na tyto "pages". Myslím si ("neusněte na vavřínech"  :o)) ), že patří mezi nejobsáhleji propracované, jen ta grafika by mohla být lepší. Překvapuje mě, co ještě stále zlepšujete, to už snad ani nejde (viz pravidelná aktualizace stránek). Držím palce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Z.C., Sokolov
  Odpověď: Díky za Vaše kladné hodnocení, které potěší. S úrovní grafiky máte sice pravdu, ale cílem provozovatele těchto stránek není jejich perfektní vzhled, ale je to důraz na vyčerpávající informace o systému MHD ve Žďáru nad Sázavou a související problematice.
       Co se týká vylepšování obsahu stránek, tak to není úplně pravda, protože je stále co zlepšovat. Jen namátkou, co se v blízké době připravuje:
 • dokončení a zveřejnění dalších kapitol Studie proveditelnosti "IDS Žďársko",
 • sloučení vstupní a úvodní strany v jednu jedinou (viz některé připomínky návštěvníků stránek),
 • zlepšení provedení stránky s aktualitami,
 • sestavení vlastních zastávkových jízdních řádů (toto bude asi po zahájení platnosti nového jízdního řádu v polovině prosince),
 • vypracování interaktivní mapy města s vyznačenými zastávkami MHD, kde se po kliknutí na příslušnou zastávku a zobrazení dialogového okna může vybrat požadovaný (nejlépe zastávkový) jízdní řád linky MHD (rovněž toto bude asi po zahájení platnosti nového jízdního řádu v polovině prosince),
 • popř. i návrhy seminárních prací, referátů či dokonce bakalářských a diplomových prací se zaměřením na problematiku MHD Žďár nad Sázavou (pokud bude zájem, na tomto by se kromě vás všech mohl podílet i provozovatel žďárské MHD ... uvidíme),
 • jiné návrhy, třeba ty, které zašlete.

 • 29) Dotaz (kráceno)
  ... Jsem zakládajícím členem Spolku pro historické autobusy. Náš spolek oficiálně funguje od roku 1999. ... ...  Prosím o zaslání vzorů jízdních dokladů, jízdních řádů kapesních i zastávkových. Dále ocením informace o Vašem MHD včetně historie, vozového parku a popřípadě několik fotografií z provozu pokud jsou. ... 
  J.K., Chlumec nad Cidlinou
  Odpověď: Veškeré podklady najdete v elektronické podobě na internetových stránkách, zejména pod odkazem "Historie".


  28) Komentář (ze dne 07. 10. 2003)
          Pravděpodobně jste asi zaznamenali od pondělí 6. 10. 2003 opětovné přesunutí trasy MHD na sídlišti Vysočany do původní polohy. Uzavírka ulic Vnitřní a Květná (a tím i dočasné zrušení 2 zastávek MHD) trvala přes půl roku.
          Když se dnes půjdete na uvedenou lokalitu podívat, tak zjistíte v prostoru zastávek následující:
  1) zastávka Vysočany, Vnitřní:na zastávce pro dopravní směr na autobusové nádraží byl zcela odstraněn přístřešek zastávky a pro opačný dopravní směr nebyl instalován označník zastávky (i když ulice byla rekonstruována),
  2) zastávka Květná, byt. ČD: na zastávce pro směr do zámku byl opět zcela odstraněn přístřešek zastávky (navíc stále není znovu instalován označník, který leží asi 5 metrů od prostoru zastávky na zemi) a pro opačný dopravní směr zatím taktéž nebyl instalován nový označník (je zatím záhadou, jaká stavba vzniká v úrovni středu zastávky tohoto směru, zda se zde buduje nový přístřešek zastávky).
          O týden dříve byly ukončeny práce na rekonstrukci zbývající části Bezručovy ulice, což si vyžádalo nejprve částečnou (bez vlivu na provoz MHD) a později i úplnou uzavírku, platnou i pro spoje linek MHD. Objížďka o víkendu 27. - 28. 9. 2003 pro autobusy na spojích linek MHD byla vedena ulicemi Nová, Vejmluvova a Sychrova (tedy v trase linky MHD číslo 5). Z uvedeného důvodu byla dočasně zrušena zastávka Beručova, u pily. Ovšem v tomto případě Dopravní úřad pro MHD (tedy MěÚ Žďár nad Sázavou) poněkud "zaspal", protože se na vůbec žádném označníku  během víkendu neobjevilo upozornění o této skutečnosti (pokud je někdo ihned po vyvěšení ze všech označníků nestrhl, což je nepravděpodobné). Rovněž na označnících zastávek na objízdné trase se na dobu uzavírky nevyvěsily jízdní řády linek 2 a 6. Tato nedbalost se již do budoucna nesmí opakovat!!!
          Se zájmem jste asi pozorovali testování nízkopodlažního autobusu CITY BUS z Karosy na spojích MHD ve městě. Necháme se překvapit, zda schválená dotace ze strany Ministerstva dopravy České republiky a ze strany MěÚ Žďár nad Sázavou bude využita k zakoupení dalšího typu nízkopodlažního autobusu městského provedení.


  27) Dotaz (kráceno)
  Budete mít na stránkách k dispozici simulátor BAHN?
  D.L., Ostrava
  Odpověď: Odpověď je stručná: nepočítá se s tímto.


  26) Dotaz (plné znění)
  Dobrý den,
           nevím, proč se na vašich stránkách omlouváte za amatérské zpracování.
           Vypadají velmi dobře a určitá "jednoduchost" je jedině ku prospěchu. Máte to přehledně seřazené, žádné flashové blbůstky a tak. Naopak vypadají docela profesionálně. A zároveň mi jsou inspirací, protože v České Lípě je MHD rozsahem asi jen o něco málo větší než u vás (8 linek) a také nemá oficiální stránky. Mám chuť se pustit do něčeho podobného, jako vy.
  M.R., Česká Lípa
  Odpověď: Těší nás Váš zájem a pochvala. To ale neznamená, že bychom "usnuli na vavřínech" - proto chceme stránky neustále rozšiřovat a zdokonalovat (samozřejmě při zachování základní přehlednosti a určité míry jednoduchosti orientace).
           Nezbývá nám než Vám popřát mnoho uspěchů při tvorbě webu, protože tím poskytnete jistě potřebné a bohužel stále chybějící informace o MHD ve Vašem městě.


  25) Dotaz (plné znění)
          Náhodou jsem zabrousil až sem.
          Nevíte nějaké podrobnosti o průběhu konání uzavírek ulic? Přes Vysočany jezdí autobusy furt jenom spodní ulicí (Luční), ulice Květná je ještě rozkopaná (ne teda do konce července, jak se psalo). Autobusy k tomu teď jezdí opožděný, 5 až deset minut není nic zvláštního. Lidi teď v těch vedrech musí zbytečně dlouho čekat na autobus. Asi to hic působí i na řidiče.
          Mám dobrou radu: ze stránek si dejte v Aktualitách pryč informaci o instalaci nových označníků - myslím že se nic neděje a na toto se nadále ... (pozn.: 1 slovo odstraněno webmasterem)  (stejně jako na údaje o "městské" na www.zdar.cz). Mnoho úspěchů pro www stránky!
  V.?., Ždár nad Sázavou (pozn: příjmení neuvedeno - prosím v budoucnu jej uvádějte)
  Odpověď: Předně přijměte omluvu za pozdní odpověď, ale stránky nebyly celý srpen aktualizovány.
          S informacemi o objížďkách je to problematické, protože současný stav rekonstrukce ulice Květná nenasvědčuje brzkému obnovení provozu MHD přes zastávky Vysočany,Vnitřní a Květná, byt. ČD. Pravděpodobná je navíc první nebo druhý víkend v září uzavírka silnice I/37 na ulici Bezručova, takže některé spoje budou mít trasu změněnou hned dvakrát. Přesto je snaha o všech mimořádnostech na těchto stránkách co nejdříve informovat, i když nejsou předem ohlášeny například v tisku (uvidíme, snad se podaří zveřejnit včas informaci o změně trasy linek MHD z důvodu úplné uzavírky části ulice Bezručova).
          U Vaší poznámky o označnících se lze vrátit zpět k situaci na Vysočanech. Z vlastní zkušenosti asi víte, že ulice Vnitřní má rekonstrukci již za sebou. Ovšem když se na celou věc podíváme i ze strany MHD, tak zde něco chybí: a to označník pro směr do zámku (na nově zrekonstruované ulici!!!) !!! Vašemu doporučení nelze než vyhovět, protože se zakládá (BOHUŽEL) na pravdě. O informační náplni a přínosu stránek www.zdar.cz k MHD Žďár n.S. bylo již napsáno mnohé a situace je stále stejná, takže není třeba se opakovat.


  24) Komentář (ze dne 08. 07. 2003)
          Je tomu již 56 dní (od 15. 5. 2003), co se na těchto stránkách objevila anketa s anonymním hlasováním návštěvníků stránky, která se snaží zjistit názor na podporu žďárské MHD ze strany města Žďáru nad Sázavou, respektive ze strany Městského úřadu. Otázka zní: "Jaká je podle Vás podpora MHD ze strany města / MěÚ Žďár nad Sázavou?".
          Když se uváží, že ve své podstatě není možné opakované hlasování (zabezpečeno zdrojovým kódem *.php souboru), tak ze strany provozovatele těchto stránek nelze než tlumočit "překvapení" nad velkým zájmem návštěvníků o vyjádření názoru na tuto problematiku. Procentuální a absolutní výsledky (v závorce) hlasování ke dni 08. 07. 2003 (v 19 hodin) jsou patrné z následujících odrážek:
 • výborná  1.6% (1)
 • velmi dobrá  3.3% (2) 
 • spíše dobrá  3.3% (2)
 • ani dobrá, ani špatná  16.4% (10)
 • spíše špatná  32.8% (20)
 • velmi špatná  18.0% (11)
 • katastrofální  1.6% (1)
 • nedokáži odpovědět  23.0% (14)

 • Celkem tedy bylo zatím uplatněno 61hlasů.
          Pokud si chcete znázornit výsledky graficky (nebude se zde uvažovat varianta "nedokáži odpovědět"), vyjde poměrně pravidelná a spojitá křivka, která má své maximum téměř přesně v niveletě varianty "spíše špatná". Za pozornost ještě stojí poměrně častá varianta "velmi špatná", což oboje představuje ne příliš lichotivý obraz o podpoře MHD (s předchozí variantou je to totiž dohromady více jak 50% hlasů !!). Je na místě se nad tímto zamyslet, zda třeba není problém i ve zpětné informační vazbě k občanům - cestujícím.
          Jestliže jste ještě nehlasovali, můžete stále tak učinit (na liště vlevo je to odkaz "Anketa: Podpora města"). V určitém časovém odstupu se zde opět objeví zhodnocení výsledků hlasování.
         Na závěr ještě malá informace: protože se již dlouho neobjevily žádné další návrhy na logo systému MHD ve Žďáru nad Sázavou, podobná anketa se objeví i v tomto případě a budete mít možnost vybrat podle vás všech nejzdařilejší návrh loga. Z časového horizontu se jedná buď o zveřejnění této ankety ještě v tomto týdnu nebo až v září 2003. V době od 10. - 11. 7. do 31. 8. 2003 se totiž (jako v každém letním období) nepředpokládá aktualizace těchto internetových stránek.


  23) Dotaz (plné znění)
          Zdravím. Chci se zeptat, co všechno bude v plánované "Studii proveditelnosti IDS Žďársko"? Kdy se už konečně na stránkách objeví informace o čipových kartách v MHD? Jinak díky za nové fotografie, člověk je zase v obraze. Děkuji za odpověď.
  P.R., Žďár nad Sázavou
  Odpověď: Plánovaná "Studie proveditelnosti IDS Žďársko" bude méně obsáhlejší než je tomu u vlastní "Studie MHD". Bude se zde věnovat pozornost jednak zakládání IDS jako takového, poté bude rozhodující zejména vazba MHD Žďár nad Sázavou na toto IDS. Nechte se překvapit.
          S informacemi o čipových kartách Vás zatím asi budete zklamán, protože dopravce do dnešního dne žádné informace neposkytl (myslí se tímto slibovaná informační brožura pro občany města). Takže prosím mějte strpení.
          Díky za pochvalu Galerie fotografií 3, další snímky by se předběžně na stránkách měly objevit zase v červnu (tedy 2004).


  22) Komentář (ze dne 11. 06. 2003)
           Před několika dny byl uveřejněn v Novinách žďárské radnice (červen 2003) článek s názvem "S novým jízdním řádem v MHD bezkontaktní čipové karty":
  Zavedením bezkontaktních čipových karet pro občany, kteří cestují se slevou v MHD, by se měl od konce srpna ve Žďáře rozjet nový systém evidence cestujících, jež přinese provozovateli MHD a radnici podrobný přehled o skladbě cestujících na jednotlivých spojích a linkách MHD.
  Díky získanému přehledu pak lze operativně řešit nasazení nízkopodlažních autobusů a posilových spojů v časech, kdy cestují děti do škol a lidé do zaměstnání.
  Navrhovanými změnami se radní města v květnu podrobně zabývali a rozhodli, že cena jízdného a slev zůstane stejná. Senioři nad 70 let budou i nadále využívat služeb MHD zdarma. Podmínkou však je od 1. září 2003 jednorázové pořízení bezkontaktní čipové karty za 150 Kč. “ To, že po seniorech starších 70 let, bydlících ve Žďáru nad Sázavou budeme požadovat doklad, není nic špatného. Výhodu bezplatných jízd chceme poskytovat pouze našim žďárským seniorům, nebudeme doplácet na důchodce z jiných oblastí ČR. Na bezplatnou přepravu našich seniorů nad 70 let, kterých je ve Žďáře 1 680, přispíváme dopravci v rámci dotace na provoz MHD,” uvádí místostarostka Dagmar Zvěřinová.
  Podle statistiky jízd po zavedení bezkontaktních čipových karet bude možné podrobně zjistit, kde cestuje větší množství seniorů a kde se jeví větší potřeba nízkopodlažních autobusů.
  V současné době jezdí na MHD tři nízkopodlažní autobusy, z toho dva umožňují přepravu vozíčkářů a v nových jízdních řádech budou spoje označeny pří-slušnou značkou jako bezbariérové.
  Co se týče využitelnosti spojů MHD, dle zkušeností města a dopravce jezdí nejvíce lidí na rychlejších paprskovitých spojích než na okružních trasách. “Ze strany občanů se objevují požadavky na zavedení rychlých spojů v určité denní období a zavedení MHD ke Žďasu atd. Při přípravě nových jízdních řádů bude zvážena i tato varianta dle připomínek občanů,” uvádí dál místostarostka.
  Jak potvrdil zástupce ZDAR, a.s. Josef Kasík, souběžně se zavedením čipových karet pro seniory nad 70 let budou zaváděny tyto čipové karty i pro školní děti, studenty a žadatele o měsíční časové jízdenky. “Zavedení celého systému bude trvat cca tři měsíce. Od určitého data, se kterým bude veřejnost minimálně dva měsíce předem seznámena, bude možnost využití časové měsíční jízdenky pouze pomocí bezkontaktní čipové karty. Využití čipové karty jako elektronické peněženky přinese cestujícímu výhody,” uvádí J. Kasík s tím, že bezkontaktní čipové karty budou všem zájemcům vystaveny v budově informačního centra na autobusovém nádraží. “Pro vystavení této karty je nutné předložit průkaz totožnosti, fotografie není nutná, tu pořídíme na místě. Karta bude zhotovena do pěti dnů a od data vystavení lze tuto kartu v MHD používat,” dodává.
  Pro podrobné seznámení cestující veřej-nosti s možností využití čipových karet, způsobem jejich používání a s výhodami při cestování autobusy Zdar, a.s. , plánuje dopravce vydat speciální informační letáky.
  Pro bezplatnou přepravu nárokovanou na základě cenového výměru nebo rozhodnutí města zůstávají jako jízdní doklady i nadále příslušné průkazy. V současné době je v jednání nákup dalšího nízkopodlažního autobusu typu Mercedes. 
           Pokud se tento článek rozebere, tak je uvedený termín zavedení čipových karet stále ještě optimistický (původně se uvažovalo s termínem do konce března, později do konce června 2003). Uvidíme, necháme se překvapit.
          Zajímavé bude, kolik důchodců bude ochotných si pořídit čipovou kartu pro bezplatnou přepravu. Dá se očekávat, že podstatně poklesne počet přepravených osob z této skupiny obyvatel a objevuje se zde riziko, že v adekvátním poměru může dojít k poklesu dotace ze strany města na tento segment cestujících. Toto opatření je v každém případě pro důchodce zcela nepopulární a určitě nezůstane bez odezvy.
          Co se týká požadavků na zrychlené spoje nebo zavedení tras linek MHD ke Žďasu, tak to není vůbec žádnou novinkou, toto se objevuje již velmi dlouho a provozovatel MHD zatím nechává vše bez odezvy.
           Vlastnímu vystavení čipové karty se mj. věnuje jeden z názorů na MHD ve Žďáru n.S., který je uveden níže (viz "Názor číslo 1"), takže není třeba se k tomu již nic dalšího dodávat.
           Nakonec je třeba se zastavit u stručné zmínky o vydání informační brožury. Toto nelze než přivítat, pokud bude brožura distribuována všem občanům (resp. domácnostem) v dostatečném časovém předstihu a její obsah bude dostatečný (vyčerpávající popis všech postupů a jiných náležitostí, které se váží k novému způsobu odbavování).
           Bohužel se ale dá očekávat, že se objeví četné negativní reakce na tuto změnu, přičemž asi budou dominovat žďárští důchodci.


  21) Názor (kráceno) - zveřejněno v říjnu 2003 na http://www.e-zdar.wz.cz
  "Aktuální komentář: Náš dopravce - Zdar
           ...... Náš dopravce - ZDAR a. s. ale trpí na svých linkách jevem, který se mně jeví čím dál více nehorázným nešvarem. Jednotlivé spoje jedou často s předstihem proti jízdnímu řádu. ....... Stejně i MHD ve Žďáře dovede na třicetiminutovém kruhu získat hravě tříminutový předstih, protože vozidlo zející prázdnotou jede volně po své trase, projíždí zastávkami bez zastavení a nechává za sebou dobíhající lidi, kteří ač přišli včas, vidí v dálce jen koncová světla svého autobusu. Chápu, že může z objektivních důvodů nastat ojediněle zpoždění. Ale předstih, když přece by stačilo chvilku počkat na zastávce,...
           Dlouho jsem to považoval za daň nepříliš velké dochvilnosti, ale teď už vím, že je to přežitek z dob minulých a arogance řidičů tolerovaná jejich šéfy. Zvláště co vím, jak hodnotí řidiče MHD Brně. Tam chápou MHD jako službu cestujícím a zpoždění větší než povolený limit, je stejně jako jakýkoliv předstih, hodnoceno jako neposkytnutá služba. Jednoznačně a neoddiskutovatelně. Město je tam stejně jako u nás akcionářem v dopravním podniku a kvůli svým občanům na dopravu notně přispívá. A také aktivně kontroluje jaké služby za své prostředky dostane.
          Doporučuji všem občanům, aby vždycky když tento nešvar zaregistrují, oznámily tuto skutečnost s přesnými údaji o spoji a časech na ZDAR a. s. a na městský či obecní úřad, či přímo radním obce, která službu nekvalitně obdržela. Já už to určitě budu dělat. Tak se zastupitelé budou moci objektivněji rozhodnout, až budou mít před sebou dotace na dopravní obslužnost.
           A Zdar bude mít námět na zlepšování služeb. Zatím tam jen vymysleli geniální bezkontaktní čipové karty, které přinesou perfektní evidenci o cestujících, ale kdo ji bude chtít, půjde si ji koupit na dvakrát. Prvně vyplní žádost a oni si jej vyfotí, (možná mu i přidělí císlo jako v arestu) a potom si pět dní počká na vyhotovení karty. Při další návštěvě ji už asi obdrží. To je opravdu služba za všechny prachy.
           Těším se na světlé zítřky a hezké cestování v moderních dopravních prostředcích s příjemnými a zodpovědnými řidiči. ......"


  20) Komentář (ze dne 12. 05. 2003)
           Kdo se zabývá problematikou MHD ve Žďáru nad Sázavou, jistě mu neuniklo dočasné zrušení zastávky Libušínská ulice po dobu konání tradiční pouti. Minulý týden se na označníku zastávky objevilo následující oznámení (doslovný přepis, není pouze zachována velikost písma):
   
  "záhlaví, tj. údaje Dopravního úřadu (MěÚ, odbor KS)"

  UPOZORNĚNÍ
  ul. Libušínská
  z důvodu konání pouti je zastávka MHD
  zrušena
  v době od neděle 11. 5. 2003 od 20.00 hod. do pondělí 19. 5. 2003 vč.

  Náhradní zastávka MHD:
  - Okresní úřad
  - ulice Wonkova
  "razítko (číslo 5) Dopravního úřadu"
  "nečitelný podpis"

          Pokud se podíváte na toto oznámení podrobněji, zjistíte, kolik "prohřešků lze stihnout" v takovémto krátkém textu.
          Za prvé je patrné, že vypracovatel tohoto oznámení zřejmě velmi spěchal, když si nevšiml, že na začátku věty se píše velké písmeno ("Z důvodu ..."). Rovněž za odrážkami se vkládají čárky nebo tečka. Zkrácené slovo "včetně" by bylo rovněž na místě rozepsat.
          Za druhé žádný (!) ze tří názvů zastávek není uveden správně. Správné názvy zde uvedených zastávek jsou: "Libušínská ulice", "Žižkova, OkÚ" a "Wonkova ulice".
          Za třetí je patrné, že na Dopravním úřadu (!) ještě nezaregistrovali, že zastávka Libušínská ulice je obsluhována i linkou MHD číslo 5. Zřejmé je to z toho, že obě uvedené náhradní zastávky jsou pro spoje linky MHD číslo 4 (pro linku MHD číslo 5 jsou náhradními zastávkami Havlíčkovo náměstí a Bezručova, stadion).
          Za čtvrté je na pováženou, že uvedené oznámení bylo vyvěšeno pouze na označníku zastávky Libušínská ulice pro dopravní směr na náměstí a Autobusové nádraží (pro opačný směr nemohlo být vyvěšeno proto, poněvadž prostě MěÚ jako zřizovatel označníků tento označník - zde jen pro linku MHD číslo 5 - dosud neinstaloval). Na jiném místě ve městě (označníky na trase linek 4 a 5, úřední deska MěÚ Žďár nad Sázavou) se toto oznámení vůbec neobjevilo (!). Neobstojí případný argument, že oznámení bylo (pokud vůbec ?) provedeno v místním rozhlase, protože se jedná v tomto případě o maximálně druhotnou formu oznámení. Existuje zde riziko, že neinformovaný cestující bude muset vystoupit až na následující zastávce, i když pro něho by třeba výhodnější byla předchozí zastávka.
          Za páté by bylo lepší, kdyby časový údaj (20.00 hod.) byl zde doplněn i číslem spoje linky číslo 4 pro naprostou jednoznačnost.
          Pokud by se měly předchozí řádky shrnout, nebylo by hodnocení Dopravního úřadu vůbec lichotivé. Některé z připomínek jsou nejen z formálního hlediska velmi závažné. Je to s podivem, ale od pověřeného úřadu státní správy by se očekávala podstatně lepší práce než výše citované oznámení a s tím související náležitosti, které nelze jinak hodnotit než jako "nedostatečné".


  19) Dotaz (plné znění)
          Dobrý den, musím pochválit nový odkaz na stránkách ("víte, že ..."). Ale myslím si, že těch zajímavostí by zde mělo být více. Děkuji předem za odpověď.
  B.S., Žďár nad Sázavou
  Odpověď: Díky za pochvalu. Pokud chcete navrhnout něco dalšího, stačí zaslat mail (plánuje se doplnění o další body). Toto platí i pro ostatní návštěvníky stránek - můžete se totiž ve větší či menší míře spolupodílet na tvorbě těchto stránek.


  18) Komentář (ze dne 18. 03. 2003)
          Dne 12. 03. 2003 jste měli možnost cestovat v rámci MHD Žďár nad Sázavou vozidlem, kde za volantem byla první řidička autobusu v historii provozu. Možná pro někoho to byla zvláštnost, někdo to bral jako fakt. Nezbývá, než popřát nové řidičce mnoho kilometrů bez nehod. Necháme se překvapit, jak bude vypadat její turnus pro MHD (přesněji turnus vozidla SOR městského provedení), který zatím není odsouhlasen. Jak už bylo uvedeno v "Aktualitách z MHD", dojde tímto ke zvýšení podílu vozidel městského provedení v MHD oproti dnešnímu stavu.
          Pokud se podíváme na MHD zase z jiného úhlu pohledu, nelze si nevšimnout přetrvávající neaktuálnosti vylepených jízdních řádů linky číslo 3 po změně jízdního řádu počátkem února tohoto roku. Změněné jízdní řády nebyly například vůbec vylepeny na obou označnících zastávky Havlíčkovo náměstí nebo na označníku zastávky Horní, hotel Fit pro dopravní směr na Autobusové nádraží. Na jiných označnících (Brodská, obch. domy nebo Horní, hotel Fit pro dopravní směr do centra apod.) zase jsou již několik měsíců strženy jízdní řády MHD (zde ale hlavní vinu mají vandalové) apod.
          Jinak vandalství u staveb MHD (zatím naštěstí ne u vozidel) se dosti rozšiřuje, jak je například patrné na některých označnících, o přístřešcích zastávek ani nemluvě. Nešťastnou "módou" je malování grafitti na volné plochy desek pro výlep jízdních řádů na označnících. Jde o opravdu zvláštní formu "zábavy", nelze tedy než doufat, že až dojde k vyhlášení zákazu kouření na zastávkách pod vysokou pokutou, mladí kuřáci se přesunou jinam a míra poškozování staveb a označníků MHD poklesne.
          S ohledem na přicházející jaro se dá očekávat instalování dalších označníků nového typu, takže i zde by se situace měla zlepšovat. Horší situaci v obsluze spoji linek MHD budou mít obyvatelé sídliště Vysočany v souvislosti s plánovanou opravou místních komunikací v měsíci květnu. O tomto budete v předstihu informováni na těchto internetových stránkách.
          Na závěr ještě připomenutí již dvouměsíčního provozu druhého nízkopodlažního vozidla Mercedes Citaro v MHD. Kdo měl možnost tímto vozem cestovat, jistě ocení jeho technické přednosti. Vše ale kazí již mnohokrát vzpomínaný informační systém pro cestující pomocí světelných panelů, kdy toto není příliš dopracováno (viz například 2 nápisy "Autobusové nádraží" nad sebou při zajišťování spojů linky číslo 4).


  17) Dotaz (kráceno)
          Až se budou používat čipové karty v místní dopravě, co se bude dít, když ji mít nebudu? Budou i důchodci stále cestovat na "občanku"? Bude moci na jednu kartu jet i více lidí?
  B.S., Žďár nad Sázavou
  Odpověď: Z Vašeho dotazu je patrné, že zatím u nás příliš čipové karty nevzešly v povědomí. Z tohoto důvodu (až to bude aktuální) se plánuje na těchto stránkách podrobná vysvětlovací "kampaň".
          K první otázce: cestující bez čipových karet bude postupovat stejně, jako když si zakupuje dnes jízdenku na jednotlivou jízdu (zakoupení u řidiče). Toto ale nebude platit pro držitele předplatních jízdenek, kdy současné průkazky se nahradí právě čipovými kartami. Samozřejmě, že cena jedné jízdy bude levnější na čipovou kartu + bude umožněn přestup (jízdenka z čipové karty bude přestupní a bude platit 30 minut).
          K druhé otázce: důchodci na občanský průkaz již cestovat nebudou. I oni budou mít možnost si zakoupit čipovou kartu, ale budou cestovat za minimální poplatek (výhledově 1,- Kč). Důchodci bez čipových karet by měli platit plné jízdné.
          K poslední otázce: počítá se s tím, že na jednu čipovou kartu bude moci cestovat více osob.
          Na doplnění: snahou provozovatele MHD je získání přesného počtu přepravených osob, takže každý cestující dostane jízdní doklad (např. u držitelů časových jízdenek se bude u každé jízdy jednat o tzv. evidenční lístek). Podrobnosti k čipovým kartám tedy budou na těchto stránkách uvedeny později.


  16) Dotaz (kráceno)
          Jak to je s tou nezávislostí stránek? Připadá mi totiž, že to jsou stránky vytvářené na zakázku firmy provozující MHD. 
  R.L., Nové Město na Moravě
  Odpověď: Zde je na místě zcela a důrazně vyvrátit spekulace o možném napojení na provozovatele MHD Žďár nad Sázavou, tedy firmu ZDAR, a.s. Stránky jsou opravdu nezávislé a pokud někdo tvrdí, že je tomu naopak, tak buď nemá o tomto informace, nebo nemá pravdu (v horším případě záměrně rozšiřuje nepravdivé údaje za účelem diskreditace těchto stránek).
          Jen na okraj: kdyby existovalo napojení na provozovatele MHD, tak se zde jednak neobjeví upozornění na nedostatky v MHD, jednak se zde objeví více (například ekonomických) údajů.
          Navíc je třeba předejít další podobné otázce na nezávislost Volného sdružení "Za žďárskou MHD". I toto sdružení je zcela nezávislé na provozovateli MHD Žďár nad Sázavou.


  15) Dotaz (plné znění)
          Kdy už budou konečně zprovozněny stránky - nová podoba - jak již měsíc upozorňujete?
  B.S., Žďár nad Sázavou
  Odpověď: Nová podoba stránek je na světě, jak konečně vidíte. Snad to trvalo kratší dobu než měsíc ...


  14) Dotaz (kráceno)
          Uvažujete o přístupu na stránky a získávání informací o MHD i pomocí mobilního telefonu?
  P.R., Žďár nad Sázavou
  Odpověď: Bohužel, s tímto se zatím nepočítá, i když je to zajímavá myšlenka.


  13) Dotaz (kráceno)
          Ve včerejším komentáři (pozn.: z 17. 12. 2002) se věnujete poklesu dotace a nedostatečné politické vůli pro podporu MHD. Copak všichni zastupitelé jsou proti MHD? Kdo jim tedy dal hlas?
  B.S., Žďár nad Sázavou
  Odpověď: Váš dotaz směřuje ke komentáři politické situace ve městě, čehož se na těchto stránkách (které jsou nezávislé !!) nedočkáte. Jenom pro ilustraci - kdyby se součin počtu oprávněných voličů v tzv. komunálních volbách a čísla 27 (počet zastupitelů, tedy maximální počet hlasů 1 voliče) položil roven 100%, tak rozdělení hlasů ukazuje následující graf:

      Pod "neuplatněnými hlasy" jsou hlasy nevoličů, neplatné hlasy (zcela zanedbatelný počet) a nevyužité hlasy do 27 kandidátů. Volební účast byla zhruba 41%, takže neúčast 59% se od výše uvedených 63,33% příliš neliší. Eufemisticky řešeno, zastupitelé nedostali příliš velký mandát od voličů, protože všichni dohromady získali pouhou třetinu všech hlasů. Ale dost už politických spekulací, to by bylo v rozporu s principem těchto nezávislých stránek.
      Co se týká konkrétní podpory MHD ze strany zastupitelů, tak o tomto nejsou k dispozici přesné informace. Kromě obecných formulací typu "zlepšení dopravní situace ve městě" nebo "usilovat o zlepšení dopravní obslužnosti města" a "jednat o zajištění (pozn.: MHD již funguje!!) dopravní obslužnosti MDH (pozn. doslovný přepis) vč. návaznosti na vlakové spoje" není nic konkrétního známo (některé další subjekty se tímto vůbec nezabývají). Proto se budete muset zastupitelů zeptat sám.


  12) Komentář (ze dne 17. 12. 2002)
          Dne 15. 12. 2002 měli možnost se obyvatelé a návštěvníci města poprvé seznámit s provozem spojů linek MHD podle nových jízdních řádů. Co do rozsahu změn se zde nejedná o zásadní změnu, pouze zde byly provedeny menší úpravy u některých linek.
          I když byla neděle prvním dnem platnosti JŘ, na některých zastávkách již jízdní řády chyběly. Ovšem se nejednalo o zanedbání dopravce, ale o důsledek vandalského jednání, kdy byly některé jízdní řády strženy (s výjimkou zastávky Horní, hotel Fit pro směr Havlíčkovo náměstí, kde spadly špatně přilepené jízdní řády linky MHD číslo 6 a příměstské linky 840117). Namátkou se jednalo o zastávky Brodská, obchodní domy (na označníku pro směr Žižkova, OkÚ byly strženy všechny JŘ; pro opačný směr jízdní řády linek číslo 4 a 6 a zbývající byly přemalovány graffiti) nebo Žižkova, OkÚ, kde na označníku pro směr průmyslová škola byly strženy všechny JŘ a značka označníku polepena zvláštním obrazcem (obdobný obrazec je i na značce označníku vzpomínané zastávky Horní, hotel Fit). Z tohoto důvodu bude dopravce nucen provést kontrolu a opětovný výlep JŘ !!!  Pozn.: graffiti se potom objevuje i na dalších (nejen) označnících zastávek. Za zvážení zde opět stojí použití krycí plexisklové desky před desku s vylepenými JŘ, minimálně na nejvíce rizikových zastávkách (Žižkova, OKÚ; Brodská, obchodní domy; Nádražní, u pošty; Okružní, horní; Horní, hotel Fit; Bezručova, u pily; Bezručova, stadión), poškozovaných vandaly.
          Protože došlo k některým úpravám jízdních řádů z pohledu tras linek, je třeba na toto zareagovat i aktualizací tabulek s čísly linek MHD u označníků nového typu. Například bylo správně provedeno doplnění čísla linky 2 na označníku zastávky Brněnská, policie, na druhou stranu se ovšem pozapomnělo na doplnění čísla 5 na označníku zastávky Libušínská ulice. Také navíc některá čísla linek na označnících přebývají: číslo 7 je stále na označnících zastávek Autobusové nádraží (na stanovišti 3, na informační tabuli není), Strojírenská, u Hajčmanů (oba směry), Brodská, obchodní domy (oba směry), Žižkova, OkÚ (směr Brodská), Studentská, prům.škola (směr Vysočany), Vysočany, Vnitřní (směr náměstí), Květná, byt.ČD (směr Zámek), Bezručova, stadión (směr náměstí). Navíc dále na označnících zastávek Strojírenská, u Hajčmanů pro směr sídliště III a Studentská, prům. škola pro směr náměstí apod. je navíc také číslo linky 4 (toto by si měl dopravce na jednotlivých zastávkách překontrolovat - linka MHD číslo 4 je totiž pouze jednosměrná).
          V souvislosti se zrušením okresních úřadů je ale třeba změnit název zastávky Žižkova, OkÚ (platí i pro linkovou dopravu), aby tento název byl aktuální. V tomto případě se nabízí dvě možnosti: a) vypuštění "OkÚ", čímž se získá název "Žižkova", popř. lze i "Žižkova ulice", b) nahrazení "OkÚ" jiným slovem (slovy) či zkratkou. Je velká škoda, že toto se již neprovedlo ke dni platnosti nových jízdních řádů !!!
          V tomto týdnu byl schválen nový rozpočet města a opět položka výdajů na MHD nebyla navýšena. Vývoj těchto částek ukazuje následující graf:
                  Z grafu vyplývá, že se neustále snižuje příspěvek na čekárny MHD při stagnující výši dotace MHD. Nezahrneme-li mimořádný příspěvek 0,6 mil. Kč na zakoupení nízkopodlažního autobusu a pokud nebudou uvedené částky navýšeny, tak za sledované období se jedná v roce 2003 o nejnižší celkovou dotaci MHD při stále se zvyšujících vstupech (nejen z důvodu inflace) !!!
          Závěrem je třeba kladně zhodnotit úpravu linkových jízdních řádů příměstské dopravy (linky 8401xx, 8402xx a 8403xx) dopravcem, kde mohou držitelé časových jízdenek využít bezplatně tyto linky. Až na 2 výjimky jsou nyní tyto jízdní řády z tohoto hlediska v pořádku !!!


  11) Komentář (ze dne 11. 12. 2002)
          Od 15. 12. 2002 vstoupí v platnost nové jízdní řády (JŘ) MHD Žďár nad Sázavou. Pomineme-li skutečnost, že k jejich vylepení na označníky zastávek došlo několik dní před zahájením platnosti JŘ, je třeba se o tomto podrobněji zmínit. Vedle změn na lince 1 ze dne 11. 11. 2002, kdy došlo k přesunu spojů zrušené linky 7 na tuto linku a tudíž prodložení linky o jeden mezizastávkový úsek Autobusové nádraží - Jihlavská, HETTICH, jsou změny na lince 3 (zde přidání 1 páru spojů v odpoledních hodinách) a především na lince číslo 5.
          U uvedené linky MHD číslo 5 je kromě zajíždění dvou dalších spojů na zastávku Brněnská (pro přepravu především vedoucích zaměstnanců místních organizací) nejvýraznější novinkou obsluha nově i zastávky Libušínská ulice třemi spoji. Protože spoj číslo 9 této linky obslouží uvedenou zastávku v obou dopravních směrech, jde zde o zahájení obousměrné dopravní obsluhy zastávky namísto dosavadní jednosměrné obsluhy pouze linkou číslo 4. Na škodu je zde pouze to, že v prostoru zastávky pro směr Havlíčkovo náměstí - Bezručova, stadión není zřízen označník a navíc v prostoru zastávky, která není na vozovce vyznačena vodorovným dopravním značením, se nachází parkoviště (!!!). Diskuzi by jistě zasloužila varianta zřízení zastávky spíše na Dolní ulici, která by se nacházela v ose mezi zastávkami Studentská, prům. škola a Libušínská ulice - pro rovnoměrnou docházkovou vzdálenost sídliště Libušín. Výhodou by bylo i to, že Libušínská ulice je úzká a její šířku snižují navíc stojící vozidla.
          Co se týká vylepených jízdních řádů na označnících, tak je zde patrné, že jejich připevnění na tabuli pro JŘ označníku zastávky není trvanlivé, o čemž například svědčí označník zastávky Horní, hotel FIT pro směr Havlíčkovo náměstí, kdy den (6. 12. 2002) po vylepení jízdních řádů jsou některé již skoro odlepeny a na desce visí dolů.
          Diskutabilní je také vylepení jízdního řádu linky 6 na označníku zastávky Pilská nádrž - spoje uvedené linky na zastávku totiž vůbec nezajíždějí.
          Další věc, které je třeba věnovat pozornost, jsou nově instalované označníky zastávek. Na nově rekostruované zastávce Bezručova, stadión pro směr Tokoz je situován označník zastávky uprostřed nástupní (čekací) plochy, tedy při aplikaci ČSN 73 6425 ("2.1.8. začátek zastávky: místo určené označníkem umístěným na čekací ploše" a "2.1.9. konec zastávky: místo zastávky vzdálené od začátku zastávky o délku nástupní hrany") se má správně nacházet čelo vozidla MHD v úrovni označníku. Cestující vystupující z vozidla středními nebo zadními dveřmi by v tomto případě vystoupili na trávník s křovinami vedle nástupní plochy. Řešením je zde jedině posunutí označníku.
          Na zastávce Havlíčkovo náměstí pro směr Horní, hotel Fit je označník příliš vzdálený od hrany obrubníku a navíc se nachází částečně skrytý za keřem (problém nastane v letním období, kdy vegetací skrytý označník zastávky bude hůře viditelný pro motoristy) - řešením je zde opět posunutí označníku, tentokráte blíže k hraně vozovky.
          Další problém je situování označníku zastávky Brněnská pro směr do centra města, kdy je označník umístěn téměř na konci zastávkového zálivu místo na jeho začátku. Řešením je zde buď posunutí označníku na začátek zastávkového zálivu nebo v zastávkovém zálivu před označníkem na vozovce doplnit vodorovné dopravní značení V11.
          Pomineme-li přetrvávající anomálie označníků, otočených o 180 stupňů a umístěných na konci místo začátku zastávky (Wonkova ulice; Okružní, dolní), je na místě připomenout další požadavek kladený citovanou ČSN, kdy by na zastávce měl být pouze jeden typ označníku (ne tedy jeden pro linkovou autobusovou dopravu a druhý pro MHD). Navíc mnohé z označníků "linkového" provedení jsou stejně již v žalostném stavu (zastávka Horní, hotel Fit pro směr Autobusové nádraží; zastávka Havlíčkovo náměstí pro směr Tokoz). V některých případech k tomu již došlo, mělo by se v tomto pokračovat i u ostatních zastávek.
          U některých nových označníků zastávek bylo z tabulí pro čísla linek správně odstraněno číslo "4" pro opačný směr, které zde bylo omylem uvedeno (linka číslo 4 je samozřejmě provozována pouze v jednom směru). Totéž bude muset následovat i v případě označníků, kde je ještě uvedena číslice zrušené linky číslo 7. Naopak na tabulích s čísly linek na označnících zastávek se musí doplnit následující čísla: na zastávce Libušínská ulice se musí doplnit číslo linky 5, na zastávce Brněnská, policie pro směr náměstí se musí doplnit číslo linky 2.


  10) Dotaz (kráceno)
          Na nových označnících zastávek MAD u Fitu a na náměstí jsou jiné jízdní řády některých autobusů než jinde. Teď ještě se objevily nové jízdní řády linky 1. Máte k tomu nějaké podrobnosti?
  P.R., Žďár nad Sázavou
  Odpověď: Ve svém dotazu se zaměřujete na jedno z velmi ožehavých témat v MHD. Pokud se podíváte na všechny označníky MHD ve městě, tak se můžete setkat nejen s různým provedením (odlišná měřítka) jízdních řádů. Schválně zde není uvedeno "na označníky všech zastávek MHD", protože někde označníky stále ještě chybějí !!! S instalací prvních nových označníků zastávek MHD se započalo v červenci 2001 a tímto byla pověřena jedna vybraná firma. Nebudeme-li si nyní všímat takových prvků označníků jako je tabule s názvem zastávky (dostačující) a tabule s čísly linek (v některých případech jde o skutečně "trpasličí" velikost čísel a písmen; úsměvné je stálé používání doplňujícího textu "Linky MHD číslo:", i když zastávku obsluhuje pouze 1 linka MHD apod.), tak je třeba se zaměřit na tabuli pro vylepování jízdních řádů.
          Firma, která označníky instaluje, na tabuli vylepuje pouze jízdní řády, jež pravděpodobně obdržela při zadání zakázky - tedy z 10. 6. 2001. Uvedenou firmu by ovšem bylo velmi snadné kvůli tomuto vinit, tj. že neprovedla aktualizaci jízdních řádů po jejich změnách a že na nově instalované označníky stále vylepuje již neplatné jízdní řády linek 1, 3 a 6. Tuto činnost měl provést provozovatel MHD (nové označníky měl převzít a překontrolovat), který má aktualizaci jízdních řádů na označnících jako jeden ze závazků při vydání licence k provozování linek MHD (protože je toto zároveň legislativně upraveno Zákonem o silniční dopravě a Vyhláškou o jízdních řádech veřejné linkové osobní dopravy, tak dochází tímto k porušování zákonných norem ČR !!!).
          Takže pokud stále jsou například na Vámi uvedených zastávkách Horní, hotel FIT a Havlíčkovo náměstí (před několika dny zde došlo k instalaci nových označníků) zveřejněny již od 1. 3. 2002 neplatné jízdní řády linek 3 a 6, na zastávce Pilská nádrž je vylepen stále jízdní řád linky 6 s uvedenou platností do poloviny prosince 2002 (spoje na tuto zastávku již od 1. 3. 2002 nezajíždějí !!!), anebo například na zastávce Nádražní, u pošty se z nepochopitelných důvodů nevylepil aktualizovaný jízdní řád linky 3 nebo dokonce je zde ještě stále uveden původní jízdní řád linky 1, i když byl již DVAKRÁT aktualizován (k 1. 3. 2002 a k 11. 11. 2002 !!!), je toto již opravdu alarmující stav a svědčí to do jisté míry i o tom, jak si provozovatel MHD váží svých zákazníků - tedy cestujících.
         Totiž o mnohém bohužel napovídá i to, že například 3 označníky zastávek u linky 4 na trase za sebou (Novoměstská, u hřbitova; Neumannova, sídliště; Studentská, prům. škola) mají některé jízdní řády vylepeny otočené o 90 stupňů s tím, že toto provedli z důvodu změn k 1. 3. 2002 již zaměstnanci dopravce, nikoliv výše uvedená firma. O tom, že je mnohé "postavené na hlavu", svědčí jízdní řády vylepené na označníku zastávky Novoměstská, u hřbitova pro směr Autobusové nádraží: jsou totiž všechny otočené o 180 stupňů !!! (asi jsou určeny pro "protinožce" ?!?).
          Vedle toho je zarážející, proč neprovádí nad tímto dozor pověřený dopravní úřad, kterým je MěÚ Žďár nad Sázavou !!! Přitom podle našich platných zákonů je povinen toto činit !!! Nebude to například kvůli tomu, že město dává na MHD v porovnání s jinými městy na jednoho obyvatele malou dotaci a na oplátku nechává provozovatele MHD "na pokoji"?. Ale to by už bylo spekulativní, v budoucnu se uvidí, zda vše bude jinak.
          Kdy se tedy současný stav u vylepených jízdních řádů alespoň trochu zlepší? Nabízí se jednoduchá odpověď. Protože od poloviny prosince 2002 dojde ke změně jízdních řádů a na označnících zastávek budou vylepeny jízdní řády nové, tak od tohoto data. Na druhou stranu ale například v souvislosti se zrušením linky číslo 7 vzniká požadavek na výměnu tabulí s čísly linek na označnících zastávek, přes které linka procházela (musí se tedy odstranit číslo linky 7). Uvidíme proto s nějakým časovým odstupem, zda se změní přístup nejen dopravce, ale i dopravního úřadu.


  9) Dotaz (kráceno)
          Reaguji na článek z 3. 10. 2002, uvedený pod odkazem "Z tisku". Je zarážející názor, že MHD vlastně neslouží k přepravě lidí z a na nádraží, ale k cestování po městě, nebo třeba to, že důvodem jsou také "časté změny JŘ ČD". Článek obsahuje i další výmysly. Dle autora článku začala v r. 1984 jezdit na sídliště Vodojem linka č. 4 - nesmysl ! Pozornost je věnována i zastávce "na nám. Republiky" - samozřejmě, že zastávka se jmenuje Havlíčkovo nám. apod.
  A.K., Brno
  Odpověď: V rámci odpovědi není cílem snižovat vážnost deníku Noviny Žďárska - Vysočina, ale články z 3. 10. 2002 a 9. 9. 2002 svědčí o tom, že oblasti MHD se redaktoři věnuji velmi povrchně (pokud se to takto dá nazvat).
          K připomínkám v dotazu lze přidat ještě další: protože naposledy v roce 1973 se prováděl průzkum přepravnch proudů, je velmi obtížné určit alespoň zatížení spojů linek u jednotlivých úseků mezi zastávkami (tzv. pentlogramy, vycházející z počtů nastupujících a vystupujících osob - pro cesty na a ze zastávky Autobusové nádraží při přestupu na železnici). Jistě by bylo zajímavé zjistit současný stav, ale bohužel žádný přepravní průzkum se nepřipravuje a navíc stávající jízdenky od fy Mikroelektronika neumožňují zjištění nástupní a výstupní zastávky spoje. Vlastní analýza návaznosti spojů MHD se spoji železničními a linkovými autobusovými je v současné době rozpracována a bude prezentována v rámci studie MHD na stránkách Volného sdružení "Za žďárskou MHD". Navíc obsluha sídliště "Vodojem" linkou číslo 3 byla zahájena v roce 1983 a ne 1984.
          U druhého článku ze dne 9. 9. 2002, který je pojat spíše jako tendenční, se musí uvést na pravou míru další nepřesnosti. Nejprve: MHD ve Žďáru má celkem 7 linek (ne 6). Při sestavování jízdních řádů (tedy tzv. linkotvorbě) se z důvodu neexistence hodnot přepravního průzkumu nevyužívá "všehoschopných moderních počítačů", ale na základě zkušeností pracovníků se provádí drobné úpravy jízdních řádů obměnou současného stavu (s využitím počítačů se provádí mj. pouze sestavování turnusů řidičů a vozidel). Dále se zde upozorňuje na to, že město ze svého rozpočtu přispívá na MHD částkou 108 Kč na obyvatele. Ve výše uvedené studii bude poukázáno na to, že se jedná v rámci České republiky o jednu z nejnižších částek.
          Do třetice ještě na doplnění je vhodné vzpomenout článek "Žďársko se dočká modernizace železniční dopravy" z 17. 8. 2002, uveřejněný ve stejném deníku. Zde se uvádí, že "Radovan Kovařík, krajský zástupce Českých drah pro kraj Vysočina, má jako prvotní úkol vytvoření Integrovaného dopravního systému (IDS), který by měl propojit vlakové spoje s MHD v jednotlivých železničních uzlech". Bylo by asi zajímavé zjistit, co si krajský zástupce představuje pod pojmem IDS, ale z dalšího textu vyplývá, že má o tomto problému asi zkreslené informace. O naprosto klíčových prvcích podstaty IDS jako např. zapojení i autobusové dopravy a tarifní svaz dopravců není v článku ani zmínka. Pokud by se mělo pod IDS jednat o časové provázání osobní železniční dopravy se systémy MHD v jihlavském kraji (Jihlava, Třebíč, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou, Pelhřimov, Velké Meziříčí, Bystřice nad Pernštejnem a Nové Město na Moravě), tak jde o omyl v pojmosloví (bez autobusových dopravců nemá smysl o IDS uvažovat). Navíc např. při zohlednění charakteru a hustoty osídlení, charakteru a uspořádání dopravních sítí apod. zde nejsou vhodné podmínky pro vytvoření systému IDS !!!


  8) Dotaz (kráceno)
          Proc nemate na strankach odkazy na jednotliva MHD v Ceske republice nebo alespon na Zdarsku? Nechcete udelat stranky i pro druhy system MHD na zdarskem okrese v Bystrici nad Pernstejnem?
  M.D.,  Rozna
  Odpověď: Na jednotlivé internetové prezentace systémů MHD v České republice se dostanete přes různé vyhledavače nebo i přes uvedený odkaz www.doprava.cx.
      Na Žďársku je provozována MHD kromě Žďáru nad Sáz. také v Novém Městě na Moravě, Bystřici nad Pernštejnem a ve Velkém Meziříčí. V současné době zabere tvorba a aktualizace stránek o MHD Žďár nad Sázavou spoustu času, proto se o tomto neuvažuje. Prezentaci si ale můžete vytvořit sám, v tomto případě je možno umístit odkaz na Vaše stránky i zde na této internetové prezentaci.


  7) Dotaz (plné znění)
          Přeji dobré ráno! Děkuji za informaci o nových jízdenkách v MHD ve Žďáře. Chci se zeptat na toto: Nebylo by lepší používat jízdenky z automatů nebo stánků PNS, aby se nemuselo s autobusem stát tak dlouho na zastávce? Jak je možné, že na některých zastávkách není žádný jízdní řád? Proč se nekoupí více nových autobusů? Děkuji za odpovědi.
  P.R., Žďár nad Sázavou
  Odpověď: S názorem na změnu způsobu odbavování z hotovostního na bezhotovostní nelze než souhlasit. Skutečně v případě nástupu pouze předními dveřmi a zakupování jízdenek u řidiče dochází k velkým prodlevám na zastávkách a klesá tímto výsledná jízdní rychlost spoje linky. Zvláště problematická je situace na přelomu měsíce, kdy jsou ve vozidle zakupovány časové (měsíční) jízdenky. U nových jízdenek (Mikroelektronika) je problémem i to, že prakticky není možno zjistit přepravní proudy cestujících na jednotlivých spojích a celkově na lince (není zde uvedena počáteční a cílová zastávka cestujícího).
      Co se týká výlepu jízdních řádů, tak za toto je odpovědný dopravce (provozovatel MHD). Může se vzít v potaz případná námitka provozovatele, že v některých případech se jedná o důsledek vandalství, ale například u nových oznaníků toto lze vyřešit tak, že jízdní řád se nebude vylepovat na plexisklovou desku (!), ale pod ní (jak to má správně být), čímž bude právě ochráněn před vandaly a také před nepříznivými povětrnostními vlivy.
      Počet nových autobusů (tímto se asi v otázce myslí především autobusy nízkopodlažní) je závislý na ekonomických možnostech provozovatele. Provozovatel může ale požádat o státní dotaci na nákup nového autobusu v případě, že se na tomto bude částečně podílet i MěÚ. Částka, kterou poskytl před několika dny MěÚ ve Žďáru, ovšem nemůže být považována za příliš vysokou, aby motivovala provozovatele v budoucnu k brzké koupi dalšího vozidla. V případě, kdyby město žádnou částku neschválilo, tak provozovatel státní dotaci nezískal a musel by uhradit celou částku 6 mil. Kč sám (vozidlo by v tomto případě asi nezakoupil). Blíže se problematice financování a dotování MHD ze strany města věnuje předcházející otázka.


  6) Dotaz (kráceno)
          Má smysl něco v MHD zlepšovat? Podle mne je u menších MHD kámen úrazu v penězích. Kdo je má, ten jezdí. A pokud to rádoby MHD provozuje stejná firma, která má většinový podíl na dopravě v oblasti (viz. Zdar a Trado Třebíč), pak to bude hodně těžké. A nelze zapomenout na finance města, protože smlouvu na provoz MHD podepisuje město.
  R.J., Třebíč
  Odpověď: Ono to je opravdu také "o penězích"! Je totiž zcela jasné, že systém MHD nebude výdělečný. Proto je třeba získat na provoz MHD dotaci, především z rozpočtu města. Že to jde, pokud vede dopravce dobrou politiku vůči městu, je možno například vidět v Pardubicích. Tam díky úspěšné politice velmi podstatným způsobem zvýšili velikost dotace MHD ze strany magistrátu. Pro názornost několik údajů, které byly zjištěny jednak z rozpočtu města Pardubic a jednak oficiálně od provozovatele MHD Pardubice:
  • náklady na 1 vozový kilometr trolejbusů činí 38,98 Kč, na 1 vozový kilometr autobusů 33,44 Kč,
  • roční výkon trolejbusů je 2 791 035 km (+ 12 000 manipulačních km), roční výkon autobusů je 3 128 623 km (+36 000 man. km),
  • 93,97% roční dotace hradí město (celkem město přispělo 123,5 mil. Kč /rok), zbytek hradí jiné obce, firmy,
  • město Pardubice má 93 777 obyvatel (Ždár n.S. má 24249 obyvatel, tedy 25,858% obyvatel Pardubic).
  Pokud bychom si vzali do ruky kalkulačku, tak můžeme zjistit následující:
  • roční náklady na provoz MHD Pardubice jsou: (2 791 035 + 12 000)*38,98 + (3 128 623 + 36 000)*33,44 = 215 087 297,42 Kč,
  • město ze svého rozpočtu hradí 123 500 000 * 0,9397 / 215 087 297,42 = 0,5396 (tedy 53,96%) ročních nákladů.
  Kdybychom chtěli porovnat poměrnou výši roční dotace města Pardubic ke Žďáru podle počtu obyvatel:
  • 123,5 mil. Kč * 0,25858 = 31,93 mil. Kč; skutečnost ale byla k 31. 10. 2001 pouhé 2,0 mil. Kč (viz www.zdarns.cz)
  Může se namítnout, že v Pardubicích jsou v provozu trolejbusy i autobusy. S ohledem na výši nákladů na 1 vozový kilometr je možno snížit proporcionálně tuto hodnotu poměrné dotace z 31,93 mil. Kč na 29,79 mil. Kč. Na druhou stranu ale dopravce v Pardubicích neprovozuje příměstskou dopravu, nákladní dopravu apod. jako provozovatel MHD ve Žďáru, takže na MHD se mu přenesou celé fixní náklady na řídící aparát (finanční oddělení, kontrolní oddělení apod.).
  S ohledem na obtížnou situaci v MHD ve Žďáru n.S. by asi bylo pouhým snem zvýšení dotace z 2,0 mil. Kč na patnáctinásobek. Přesto by si ale výraznější finanční podporu MHD ze strany města zasloužila. Potom bychom se mohli například přepravovat ve větším počtu moderních městských autobusů, více spoji a ...


  5) Dotaz (plné znění)
          Vážené internetové stránky! Stalo se nám poprvé v historii našeho prohlížení těchto stránek, že jsme byli takřka šokováni. Příčinou je rušení spojů ve žďárské MHD, které proběhlo k 1.březnu t.r. Je ledacos prohnilého v organizaci hromadné dopravy ve Žďáře, ale to, co předvedl provozovatel ZDAR a.s. i MěÚ Žďár, se nám zdá opravdu příliš velké sousto. V době, kdy město bojuje s ulicemi zahlcenými vnitřní individuální dopravou, dopustí v podstatě likvidaci linky č.6, podstatně omezí napojení sídliště ZR 7 - Pod vodojemem do sítě MHD (v So+Ne linka č.3 nejede, na lince č.6 4 spoje), nový hřbitov na Zelené hoře se stává opět skoro nedostupný (velká vzdálenost ze všech částí města kromě ZR 2), sídliště ZR 3 nemá rychlé, přímé spojení s nádražím atd. Rádi bychom se prostřednictvím těchto stránek zeptali, co vedlo k tomuto drastickému vyškrtání spojů a je-li pro MěÚ a ZDAR a.s., jediným kritériem tržba na 1 km a počet osob na 1 km (přitom před pár měsíci prohlašovali pracovníci odboru dopravy MěÚ Žďár, že není potřeba nic měnit, všichni jsou prý spokojeni se stávajícím stavem). Není právě nyní ta správná doba na to, aby se odpovědní pracovníci zamysleli nad novou koncepcí MHD ve Žďáře a neřešili problémy jednoduchým seškrtáním spojů, ba skoro linek, bez koncepčních řešení. Děkujeme za reakce.
  J.K. a A.K., Brno a Žďár nad Sázavou
  Odpověď: V tomto případě bude odpověď rovněž dlouhá jako vlastní dotaz, protože je v něm uvedeno mnohé, co je ve žďárské MHD dnes "bolavé". Zajímavostí je i to, že k této změně (redukci) došlo stejně jako loni (pozn.: také rozsáhlá redukce spojů) k 1. březnu, aniž tento den spadal do výčtu dní, uveřejněných v jízdním řádu jako dny, ve kterých může dojít ke změnám. Smutný byl potom pohled v pátek 1.3. na mnohé (potenciální) cestující /zejména starší osoby/, kteří na zastávkách zbytečně očekávali svůj spoj. Proč? Protože nebyly dostatečným způsobem o tomto včas informováni. Za informaci totiž bohužel nelze považovat například vysílání místního rozhlasu, který je nyní spíše zdrojem hluku (v "lepším" případě i ticha) než srozumitelných informací (hlasy volající po jeho zrušení jsou tedy za současné situace asi oprávněné - neobstojí ani názor na využití rozhlasu v případě mimořádností, protože jsou ve městě funkční sirény a zprávám z rozhlasu stejně není rozumět).
          Ale již zpět k dotazu. Opravdu je obtížné odpovědět na část dotazu, proč k tomuto všemu došlo. Když se zohlední lednové zdražení jízdného, tak je otázka, zda vůbec toto mělo smysl. Ovšem na vině asi nebude pouze dopravce, ale i vlastní město, protože (nejenom) městská hromadná doprava, pokud má odpovídajícím způsobem zajišťovat svoji funkci a být alternativou individuálnímu automobilismu, musí být dostatečně dotována, což v případě Žďáru asi 2,5 mil. Kč ročně nestačí. Pro příklad může sloužit město Pardubice, které má oproti Žďáru n.S. čtyřnásobný počet obyvatel, ale které dává na dotaci MHD ročně přes 120 mil. Kč (tedy padesátinásobek !!!!! - viz rozpočet města Pardubic), protože si uvědomuje, že bez tohoto systému to prostě nejde - i když se zhlední to, že kromě autobusů jsou zde i trolejbusy, je to přesto nesrovnatelně lepší pozice.
          Usměvná (pokud se to tak ještě dá nazvat) je nyní obsluha tzv. nového hřbitova na Zelené hoře v pracovní dny. Zkrátka, cestující, který se sem dostane, nemá šanci se autobusem dostat zpět, protože nejbližší spoj mu jede až za 24 hodin. Pokud zde nechce přenocovat, musí se pěšky dostat na vzdálenou zastávku linky číslo (1) 2 nebo 5. Alespoň je možno předem říci, který pár spojů nebude opět využíván a který bude v budoucnu třeba z důvodu nevyužívání zrušit.
          U sídliště VII je situace stejně katastrofální. Tady se opět o kvalitě dopravní obslužnosti nedá hovořit. Jenom je třeba ještě připomenout, že mezi dnešním východním okrajem sídliště VII a vysílačem nad sídlištěm se plánuje další výstavba obytných domů. Je na pováženou, zda tito obyvatelé ještě využijí MHD (zde se jim nabízí až zastávka Neumanova, sídliště), nebo použijí osobní auto. Není třeba domýšlet odpověď.
          Nezbývá než vyslovit tvrdý závěr: Systém MHD ve Žďáru n.S. je dnes v postupném rozkladu !!! Je třeba se urychleně začít tímto zabývat (ale koncepčně, ne metodou "horké jehly"), protože takto to není možné. Určitě je třeba od základu provést odborníky na tuto problematiku reorganizaci MHD a snažit se dodržet zásady MHD, které jsou uplatňovány ve městech s fungující MHD (např. periodické jízdní řády nebo oddělení autobusů pro městskou a příměstskou dopravu). Navíc bude efektivnější investovat do MHD než do zvýšení propustnosti neveřejné dopravy ve žďárských ulicích - zde je na místě uvést v dopravě známý tzv. Braessův paradox, který v kostce řečeno poukazuje na to, že vytvořená lepší nabídka pro individuální dopravu přiláká další objem individuální dopravy (který dříve z důvodu menší propustnosti se v uvedeném místě nevyskytoval), až se zase vše individuální dopravou zahltí - tudy cesta tedy nevede.
          Z tohoto všeho plyne jeden závěr: Dopravce ve spolupráci s MěÚ a příslušným odborníky v problematice MHD by měl urychleně provést komplexní reorganizaci MHD a MěÚ navíc musí zvýšit VELMI významným způsobem objem dotací do MHD.
          Jako "zajímavost" může rovněž posloužit níže uvedený překopírovaný článek MHD ruší ztrátové spoje, který byl uveřejněn v Novinách žďárské radnice (březen 2002):
  Na linkách Městské hromadné dopravy ve Žďáře n. S. dochází od 1. března 2002 ke změnám některých spojů. Jako důvod uvádí dopravce jejich vysokou ztrátovost.
  Na lince č. 1. je zrušen spoj č. 18 a s úpravou bude převeden na linku č. 6 jako spoj č. 4. Na lince č. 2 bude v zimním období posílen spoj č. 2. U linky č. 3 jsou zrušeny spoje č. 9, 12, 15 a 18. Na lince č.6 dochází je změnám a k přečíslování všech spojů.
  Tak NŽR informoval ing. Miloslav Dvořák z odboru dopravy a komunálních služeb MěÚ. Byly také vydány nové jízdní řády, které jsou vylepené na označnících zastávek MHD. “Lidé mohou sehnat nové jízdní řády v informační kanceláři autobusového nádraží nebo jim bude za cenu 2 Kč za kus provedena kopie v podatelně MěÚ,” dodává úředník.
          Opravdu "šalamounsky" je zde zamlženo praktické zrušení linky číslo 6 díky redukci desítek spojů této linky!!!!!


  4) Dotaz (kráceno)
          Všiml jsem si nových značek pro autobusy MHD a myslím si, že jejich provedení (čísla linek, názvy zastávek apod.) není moc dobře uděláno. Taky nevím, proč jsou tyto značky jednou na začátku a jednou na konci zastávky, když jsem jinde ve městech (Brno, Praha) viděl tyto značky jen na konci zastávky. Taky mě štve to zdražení jízdenek od Nového roku.
  P.R., Žďár nad Sázavou
  Odpověď: Zde je účelné citovat z ČSN 73 6425 "Autobusové, trolejbusové a tramvajové zastávky", platné od prosince 1995. Předně se nepoužívá pojem značka, ale "označník". Navíc je označování začátku ("místo určené označníkem umístěným na čekací ploše") a konce zastávky ("místo zastávky vzdálené od začátku zastávky o délku nástupní hrany") opačné , tzn. když vozidlo zastavuje před úrovní označníku, takže logicky se označník musí budovat na začátku zastávky, což ve Žďáru v několika případech není splněno!!! Zde, aby se dodržela ČSN, nezbývá než všechny chybně uvedené označníky přemístit správně na začátek zastávky (tedy na místo, kde se po zastavení na zastávce nachází úroveň čela autobusu). Příklady dopravního značení včetně umístění označníků jsou uvedeny schématicky v příloze citované normy, přičemž je jasné, že pracovníci, kteří se instalací označníků na zastávkách zabývali, se s touto přílohou normy neseznámili.
          Co se týká provedení označníků, tak asi každému dojde, že současné provedení štítků (nelze mluvit o tabulkách!!!) s názvem zastávek a čísly linek, kde se jedná o list papíru zabalený do igelitové folie (např. zastávka Neumannova, sídliště), není vhodné pro zdejší klimatické podmínky, takže se dá očekávat, že folie mrazem postupně popraskají a papírové štítky se poté působením vlhkosti znehodnotí. Jako lepší řešení by je jednalo o použití klasických smaltovaných tabulek s názvy zastávek a čísly linek (čísla linek na samostatné čtvercové tabulky umístěné vedle sebe). Navíc by bylo dobré již odstranit žďárskou "specialitu" v podobě linkových jízdních řádů na označnících zastávek a používat zastávkové jízdní řády.
          Nakonec ke zdražení jízdného není třeba se asi více vyjadřovat, snad jen připomenout, že se jedná za posledních 14 měsíců o druhé zdražení. Nyní se jedná o zdražení u obyčejného jízdného o 20%, u polovičního jízdného o 50%, u jízdenky pro psa o 50%, u měsíčního jízdného občanského o 14% a měsíčního zlevněného jízdného o 33%.


  3) Dotaz 3 (kráceno)
          Jako fanda MHD (ne jenom v Jihlavě) ještě na stránkách nevidím pohled do budoucna (novinky, co se chystají), taky pořád není doplněna historie. Na některých místech je kritika MHD, jsem zvědavý tedy na návrhy zlepšení. Náplň stránek je myslím jinak dostatečná, i když jejich vzhled by mohl být profesionálnější..
  V.J., Jihlava
  Odpověď: Veškeré novinky, které jsou zjištěny, jsou provozovatelem stránek ihned zveřejňovány. Ovšem jejich získávání je dosti obtížné, ať už ze strany provozovatele MHD, nebo Městského úřadu ve Žďáru nad Sázavou. Na historii MHD se pracuje, prosím tedy o trpělivost. Návrhy na zlepšení jsou zajímavé téma, budu o tomto uvažovat. Na druhou stranu ale nechávám na zváženou, zda kritika je oprávněná nebo není. Obávám se, že ano. Co se týká vzhledu stránek, tak nejsem profesionální programátor HTML, ale postupně stránky upravuji.


  2) Dotaz (kráceno)
          Jsem rád, že takovéto stránky existují. Na podrobnosti o MHD jsem se dotazoval na MěÚ Žďár nad Sázavou a také u jejího provozovatele ZDAR, a.s.  Prvně jmenovaný alespoň odpověděl, ZDAR asi zásadně na nic neodpovídá. Je samozřejmě ostudné, že město ani dopravce doposud ohledně propagace a informovanosti MHD neudělalo nic. Z MěÚ mě informovali o pár věcech, které chystají do budoucna, ovšem zcela heslovitě.  Jinak jenom dvě malinké připomínky: název Zelená Hora se píše s malým "h" a zastávka "obchodní domy" neleží v ulici Žižkova - tento nesmysl uvádí sám ZDAR na většině svých jízdních řádů. Tato zastávka je samozřejmě v ulici Brodská. Vůbec názvy některých zastávek jsou zcela dnes už archaické (u Hajčmanů ap.). Závěrem: škoda, že na tyto stránky není odkaz na oficiálního stránkách města nebo OkÚ.
  Ještě poznámka - po 2 měsících provozu CITARA není v chodu informační systém tohoto vozidla, na skle vpředu je přilepena ostudná papírová tabulka s číslem linky, tak jak je dosud ve Žďáře na všech vozech zvykem.
  A.K., Brno
  Odpověď: Je zcela jasné, že správně by mělo být uvedeno například Zelená hora, hřbitov nebo Brodská, obchodní domy. Totiž těch "drobností", které by se daly zlepšit, je podstatně více. Pokud se cestující podívá na jízdní řád linky 3, tak stále jsou zde bez opodstatnění (v rámci jedné linky) vedeny společně spoje jak na sídliště Vodojem, tak i na ulici Jamská, o podobě linky číslo 1 ani nemluvě. Další z nesrovnalostí je například označení zastávek Brněnská (bez dalšího označení) a Brněnská, policie, protože tímto dochází k jejich záměně. Co se týká těch papírových listů s číslem linky za oknem, tak toto je věc lidského faktoru. Je například smutné, když vidíte SOR, který informační zařízení má, jak má za sklem nečitelný papír, protože se někomu nechtělo nic naprogramovat. Často je například důchodci kritizován fakt, že číslo linky je pouze za čelním sklem apod.
          Dalším velkým problémem je skutečnost, že i když se v některých případech nabízí vedení spojů v taktu (intervalu), tak se tomu zatím neděje. Obdobný případ ve vztahu k využívání časových jízdenek v obvodu MHD je popsán pod odkazem Časové jízdenky. To je ale v režii Okresního úřadu, referátu dopravy a silničního hospodářství.


  1) Dotaz (kráceno)
          Prý se dají používat linkové autobusy na zastávkách, kde zastavují autobusy i MHD. Zajímá mne, jak to je pro zastávku u Tokozu. Děkuji.
  P.R., Žďár nad Sázavou
  Odpověď: Je tomu skutečně tak, bližší podrobnosti jsou pod odkazem Časové jízdenky. 
   

  1-100./.101-200./.201-300./.301-400./.401-500./.501-600./.601-700./.701-800./.801-900./.901-1000./.1001-1100../.1101-1200../.1201-1300../.1301-1400../.1401-1500

  .
  DALŠÍ STRÁNKY V TÉTO SEKCI:
  -.Kontaktní informace
  -.Volné sdružení "Za žďárskou MHD"
  -.Zasílání novinek e-mailem
  -.Spolupracujte s námi
  -.Podpořte tyto stránky
  -.Články v tisku o MHD
  -.Odkazy k MHD a městu
  -.Další informace a nezařazené
  .
  DALŠÍ DOPORUČENÉ STRÁNKY:
  -.Jízdní řády linkové
  -.Jízdní řády zastávkové
  -.Mapa sítě linek
  -.Změny v provozu a uzavírky